Fotbal: Steaua a invins la Trencin cu 2-0 si e aproape de turul al treilea

minge fotbalSteaua Bucuresti a invins pe AS Trencin cu 2-0 intr-un meci jucat la Zilina, in prima mansa din turul doi preliminar al Ligii Campionilor. Partida nu s-a disputat pe stadionul din Trencin deoarece aceasta arena nu este omologata de UEFA pentru cupele europene.

La pauza, scorul a fost egal, 0-0, desi Mirel Radoi a inceput meciul cu francezul Grégory Tadé titular, atacantul in varsta de 28 de ani venit de la CFR Cluj cu doar cateva zile inainte de partida. Chiar Tadé a avut prima ocazie a meciului, in minutul 3 sutand puternic din marginea careului mare, insa la distanta de poarta. In minutul 35, Varela a trimis balonul in plasa portii slovacilor, insa golul a fost anulat pentru un ofsaid la Tamas care a prelungit mingea spre colegul sau din defensiva. Finalul primei reprize a apartinut gazdelor care au avut doua ocazii uriase de a marca. Mai intai Guilherme a respins de pe linia portii sutul lui van Kessel, iar apoi Bero a trimis spre poarta din cativa metri, dar Cojocaru a respins in corner cu piciorul.

In minutul 56, Hamroun a fost trimis pe teren in locul lui Chipciu care a facut un nou meci slab. Patru minute mai tarziu, Hamroun a luat o actiune pe cont propriu si a fost faultat in marginea careului advers, lateral stanga. Nicolae Stanciu a executat lovitura libera si a trimis direct spre poarta, pacalindu-l pe Semrinec care se astepta la o centrare, astfel ca Steaua conducea cu 1-0 din minutul 60. in minutul 67, bucurestenii s-au desprins pe tabela dupa ce Adrian Popa a centrat din partea dreapta, iar Jugurtha Hamroun a reluat in plasa din fata portii. Slovacii au cazut psihic, iar Steaua a stiut sa inchida jocul, astfel ca pana la final nu au mai existat ocazii clare de gol.

Returul se desfasoara peste o saptamana, miercuri 22 iulie, de la ora 21:30, pe Arena Nationala din Bucuresti. Partida se va disputa cu portile inchise, Steaua ispasind o etapa de suspendare.
Echipa eliminata in turul doi preliminar al Ligii Campionilor paraseste complet cupele europene in acest sezon, neavand dreptul de a continua in Liga Europa, asa cum se intampla cu echipele eliminate in fazele urmatoare ale Ligii Campionilor.
Mansa secunda va avea loc pe 22 iulie, pe Arena Nationala din Capitala.

AS Trencin – Steaua Bucuresti: 0-2 (0-0)
Trencin: Igor Semrinec – Peter Cogley, Ramon, Milan Rundic, Kingsley Madu – Rabiu Ibrahim (79, Ryan Koolwijk), Stanislav Lobotka, Matus Bero – David Guba (60, Wesley), Jairo da Silva, Gino Van Kessel. Antrenor: Martin Sevela.
Rezerve neutilizate: Adrian Chovan – Lukas Skovajsa, Peter Klescik, Matus Opatovsky, Denis Janco.
Steaua: Valentin Cojocaru – Paul Papp, Gabriel Tamas, Fernando Varela, Guilherme – Muniru Sulley, Nicandro Breeveld (81, Aymen Tahar) – Adrian Popa, Nicolae Stanciu, Alexandru Chipciu (59, Jugurtha Hamroun) – Gregory Tade (87, Alexandru Tudorie). Antrenor: Mirel Radoi.
Rezerve neutilizate: Florin Nita – Cornel Rapa, Alin Tosca, Gabriel Iancu
Arbitru: Alejandro Hernandez – Teodoro Sobrino, Cesar Garcia Fernandez; arbitru de rezerva: Ignacio Iglesias Villanueva (toti din Spania). Delegat UEFA: Claude Runavot (Franta). Observator UEFA pentru arbitri: Laszlo Vagner (Ungaria)
Cartonase galbene: Madu (51), Tamas (63), Wesley (63), Hamroun (64), Breeveld (75), Ibrahim (76).