Baia Mare, egala Stelei. Am pierdut doar la penaltiuri

PNL

meciDupa cum a declarat portarul stelist Cojocaru, terenul a fost cel care nu a lasat Steaua sa joace fotbal si, la final, s-a aratat ca Steaua este cea mai buna. Copile, echipa ta a jucat jenant si joace jenant de o gramada de etape. Si sa nu uiti ca in minutul 115, cand tu ai incercat sa respingi o minge, Codin a trimis din 5m balonul in bara. Steaua s-a facut de minune, copile, in timp ce FCM Baia Mare a facut un meci foarte bun. Nu uita, copile, ca FCM Baia Mare joaca in Liga 2, fiind proaspat promovata din Liga 3, in timp ce echipa ta a castigat sezonul trecut tot ce se putea castiga.

FCM Baia Mare a facut un meci excelent in fata Stelei. Neintamplator, Baia Mare si Steaua au jucat pe acelasi teren. Insa Baia Mare a avut ceva mai multe ocazii clare de poarta, a reusit sa inscrie din actiune si a mai avut o ocazie enorma in finalul prelungirilor.
Baimarenii au inceput frumos meciul, reusind sa ameninte poarta Stelei in mai multe randuri. In min. 5, Arnautu a centrat de pe dreapta, iar Adi Popa a respins din fata lui Leonte. Steaua incearca si ea sa atace poarta, Chipciu incearca un lob peste Bota, balonul trece peste transversala. Un minut mai tarziu, Baia Mare deschide scorul: centrare de pe stanga Balaure si Pacurar reia in poarta din 8m: 1-0. Egalarea survine in min. 26, la un fault al lui Ignea asupra lui Chipciu in careu. Tade bate pe centru si incsrie: 1-1. Pana la finalul primei reprize nu mai consemnam alte ocazii de poarta.

In partea a doua baimarenii se straduiesc sa-si ramana bine in joc si chiar reusesc. Arnautu si Ignea il incearca pe Cojocaru, apoi Steaua are o ocazie mare in min. 54, cand centrarea lui Chipciu este reluata cu capul de Tahar pe langa poarta. Apoi, Arnautu nu-l poate invinge pe Cojocaru, apoi Steaua are iar o oportunitate, in min. 66, cand Tade reia cu capul din 11m, dar Bota prinde. Apoi, in min. 67, Ignea a batut in zid o lovitura libera, mingea i-a revenit si sutul sau a trecut foarte putin pe langa poarta. Baimarenii au tinut bine de minge, si-au facut treaba pana la capat si s-a intrat in prelungiri. Acolo, Baia Mare a avut ocazia sa castige, in min. 106, cand centrarea lui V. Pop a fost reluata din 5m in stalpul din dreapta al portii lui Cojocaru.

S-a trecut apoi la executarea penaltyurilor de departajare. Pentru Baia Mare a marcat Deac si au ratat V. Pop si Straut, in timp ce pentru Steaua au marcat: Tade, Chipciu, Varela si Carp.

FCM Baia Mare – Steaua Bucuresti: 2-5 (1-1; 1-1)
Arbitri: Florin Marcu – Ciprian Dansa (Oradea), Alexandru Cerei (Cluj Napoca). Obs. Zoltan Szekely (Baia Mare), Ciprian Anton (Suceava)
FCM Baia Mare (antrenor Dorin Toma): Bota – Straut, Hodor, Ilie, Lupu, Ignea, Durus (58, V. Pop), Pacurar, Balaure (73, Deac), Arnautu (79, Codin), Leonte
Steaua (antrenor Mirel Radoi): Cojocaru – Carp, Papp (5, Râpa), Chipciu, Stanciu, Sulley, Tade, Tahar (98, Mihalcea), Târnovan, Varela, A. Popa (76, Filip)
Cartonas galben: Balaure (9), Lupu (24), Ignea (65), Deac (80), Pacurar (108), Hodor (114) / Chipciu (29), Tahar (66), Cojocaru (120).