Fotbal: Universitatea Craiova, calificata in turul al treilea preliminar al Europa League, dupa 3-1 cu Honved la penalty-uri

PNL

Universitatea Craiova s-a calificat in turul al treilea preliminar al Europa League la fotbal, joi seara, dupa ce a invins-o pe Honved Budapesta cu scorul de 3-1, la loviturile de departajare, scorul fiind egal, 0-0, dupa 120 de minute, pe Stadionul ”Ion Oblemenco” din Craiova, in mansa secunda a turului al doilea preliminar, informeaza AGERPRES.

Universitatea a reusit sa incline balanta din punctul de la 11 metri, in urma unui final de meci tensionat, cu mult dramatism si dupa o intrerupere de o jumatate de ora, riscand chiar eliminarea la ”masa verde” dupa ce arbitrul a fost lovit de un obiect aruncat din tribuna de suporterii craioveni.

Eroul calificarii a fost portarul italian Pigliacelli, care a aparat trei lovituri de departajare (Kamber, Batik si Bano-Szabo), pentru alb-albastri reusind sa transforme prin Ionita, Fortes si Cicaldau, in timp ce pentru Honved a inscris Ngog.

Universitatea a meritat calificarea, in fata unei echipe care nu a facut decat sa se apere, ca si in primul joc, dar evolutia modesta a craiovenilor, lipsa de inspiratie, de viteza in joc a amanat un gol izbavitor.

Echipa antrenata de Corneliu Papura a avut prima ocazie in min. 8, cand Ivanov a sutat din afara careului, dar balonul a fost retinut de portar. Roman (24) a trimis pe pe langa din lovitura libera. Barbut (30) a avut o mare sansa, dar a tras slab din careu si portarul a prins. O buna oportunitate a avut Mateiu (31), sutul sau din marginea careului fiind respins de portar. Lefkovits (34), accidentat la genunchi, a fost inlocuit cu Berla, dar acesta nu a fost testat prea mult. Sutul lui Bancu (45+6), la o faza periculoasa, a fost deviat in corner, la ultima ocazie din prima repriza.

Universitatea a inceput repriza secunda cu un forcing, dar Cicaldau a trimis in bara din lovitura libera (48), apoi Roman a fost blocat la 6 metri de Batik (50), sutul lui Briceag, de la 22 metri, a fost prins de portar, iar Roman a reusit o interceptie in fata portarului (55), dar Barbut a gresit continuarea.

Meciul a intrat apoi intr-o zona terna, fara actiuni clare, definite, care sa creeze pericol la cele doua porti. Barbut (77) a avut o actiune personala, incheiata cu sut in plasa laterala. Bancu (82) a sutat fara preluare, dar balonul s-a dus pe langa tinta.

Honved a avut o sansa notabila in prelungiri (98), cand Niba, ramas nemarcat, a trimis peste poarta cu capul.

Ionita (101) a sutat si el pe langa poarta, iar Berla (119) a respins lovitura de cap a lui Fortes. Imediat dupa aceea au izbucnit incidente intre jucatorii celor doua echipe, care s-au imbrancit reciproc, iar o petarda a explodat in apropierea arbitrului, care a cazut la pamant tinandu-se de cap, fiind lovit si de un obiect. Arnold Hunter s-a prabusit la pamant, iar medicii au intervenit imediat, pe teren intrand si ambulanta.

Desi initial parea ca Arnold Hunter va fi transportat la spital, acesta si-a revenit dupa aproximativ 6 minute. El s-a ridicat si a discutat mai multe minute cu asistentii, cu al patrulea oficial si cu observatorii UEFA, apoi a acordat doua cartonase galbene lui Bence Batik si Carlos Fortes. Albanezul Kamer Qaka, care l-a bruscat dur pe Batik, nu a primit nicio sanctiune, el nefiind observat de arbitru, aflat la pamant in momentul infractiunii.

Meciul a fost reluat dupa o intrerupere de circa 32 de minute de catre arbitrul de rezerva Jamie Robert Robinson, care l-a inlocuit pe Hunter. Dupa cateva secunde, Robinson a fluierat finalul partidei, iar apoi s-a continuat cu loviturile de departajare.

Universitatea Craiova o va intalni pe AEK Atena in turul al treilea preliminar, prima mansa fiind programata in Banie, pe 8 august, foarte posibil cu portile inchise.

Universitatea Craiova – Honved Budapesta 0-0, dupa prelungiri; 3-1 la loviturile de departajare

Au executat in ordine loviturile de departajare: Djordje Kamber 0-0 (ratare – apara Mirko Pigliacelli), Alexandru Ionita II 1-0 (gol), Bence Batik 1-0 (ratare – apara Mirko Pigliacelli), Carlos Fortes 2-0 (gol), David Ngog 2-1 (gol), Alexandru Cicaldau 3-1 (gol), Bence Bano-Szabo 3-1 (ratare – apara Mirko Pigliacelli).

Craiova, Stadion ”Ion Oblemenco”

Europa League – turul al doilea preliminar (mansa a doua)

In prima mansa: 0-0.

Au evoluat echipele:

Universitatea: 13. Mirko Pigliacelli – 27. Ivan Martic (3. Marius Briceag, 13), 6. Renato Kelic, 26. Stephane Acka, 11. Nicusor Bancu (capitan) – 10. Alexandru Cicaldau, 8. Alexandru Mateiu, 21. Antoni Ivanov (14. Kamer Qaka, 75) – 22. Cristian Barbut, 7. Mihai Roman II (9. Carlos Fortes, 94), 5. Bogdan Vatajelu (31. Alexandru Ionita II, 63). Antrenor: Corneliu Papura.
Rezerve neutilizate: 1. Laurentiu Popescu – 2. Tiago Ferreira, 23. Vasile Nicolae Constantin.

Honved: 1. Robi R. Lefkovits (66. Attila Berla, 40) – 88. George Ikenne, 7. Bence Batik, 24. Djordje Kamber (capitan), 25. Ivan Lovric, 33. Tonci Kukoc (26. Macdonald Ngwa Niba, 92) – 31. Barna Kesztyus, 5. Federico Moretti (3. Eke Uzoma, 73), 23. Bence Bano-Szabo – 40. Amadou Moutari, 11. Vladislav Kulaci (89. David Ngog, 78). Antrenor: Giuseppe Sannino.
Rezerve neutilizate: 4. David Kalnoki-Kis, 22. Milan Majer, 67. Tamas Egerszegi.

Arbitru: Arnold Hunter (Jamie Robert Robinson, 119); arbitri asistenti: Gareth Eakin, Georgios Argyropoulos; al patrulea oficial: Jamie Robert Robinson (toti din Irlanda de Nord)

Cartonase galbene: Lovric (23), Kukoc (33), Moretti (52), Moutari (56), Vatajelu (58), Bancu (93), Ionita (111), Kamber (115), Fortes (120+12), Batik (120+12).