Fotbal: Victorie clara a Romaniei, 3-0 cu Irlanda de Nord, in preliminariile Campionatului European Under-21

PNL

Selectionata de tineret a Romaniei a invins formatia Irlandei de Nord cu scorul de 3-0 (0-0), luni seara, pe Stadionul ”Anghel Iordanescu” din Voluntari, in Grupa a 8-a a preliminariilor Campionatului European de fotbal Under-21 din 2021, informeaza AGERPRES.

Tricolorii au reusit a doua victorie consecutiva la scor de forfait, dupa 3-0 cu Ucraina, joi, la Ploiesti.

Dupa o prima repriza modesta, echipa antrenata de Mirel Radoi s-a impus prin golurile marcate de Tudor Baluta (48), Valentin Mihaila (59), Andrei Ciobanu (67), dominand clar jocul si pe fondul superioritatii numerice.

Prima oportunitate de gol a venit abia in min. 29, cand Pascanu a trimis cu capul peste poarta, dupa cornerul lui Mihaila. Man (30) a sutat de la 20 metri, peste poarta. Momentul cheie al meciului s-a petrecut in min. 34, cand Man a scapat singur pe contraatac, dar s-a ciocnit brutal de portarul Hazard, iesit in intampinare si care a primit cartonasul rosu dupa ce ambii jucatori au primit ingrijiri medicale cateva minute.

Din lovitura libera rezultata, Ciobanu (39) a trimis periculos la vinclu, dar portarul Hughes a salvat golul la prima sa interventie. Hughes a fost la post si la sutul lui Man de la 25 de metri (41).

Oaspetii puteau intra in avantaj la pauza, dar Lavery (45+4) a ratat o mare ocazie din mijlocul careului.

Romania trebuia sa primeasca penalty la ultima faza a reprizei (45+5), dupa un fault al lui McCann la Ciobanu, dar arbitrul a acordat corner.

Nationala pregatita de Mirel Radoi a inceput repriza secunda in forta, iar Tudor Baluta a deschis scorul (48), cu un sut din careu, dupa ce Ad. Petre a fost blocat initial.

Fundasul Ratiu a fost aproape de gol si el, dar mingea expediata de jucatorul echipei Villarreal a lovit bara (53).

Valentin Mihaila (Univ. Craiova) a majorat diferenta, in min. 59 Mihaila, din centrarea lui Man, dupa ce Oaida a trecut inteligent peste minge.

Al treilea gol al echipei Romaniei a fost reusit de Andrei Ciobanu (67), cu un sut la coltul lung, din pasa lui Adrian Petre.

Denis Dragus putea marca si el, dar sutul sau cu efect a fost deviat in corner de un fundas (77).

Finalul a fost un pic confuz, pe fondul schimbarilor efectuate de Radoi, al relaxarii tricolorilor si al unei ofensive nord-irlandeze in cautarea golului de onoare. Portarul Vlad s-a opus magistral golului (81), respingand mingea reluata din apropiere de fundasul Toal cu capul, dupa un corner.

La meci au asistat mai multi oameni de fotbal, printre care presedintele FRF, Razvan Burleanu, directorul tehnic al FRF, Mihai Stoichita, presedintele clubului Astra Giurgiu, Dani Coman, antrenorul secund al Astrei, Vasile Maftei, antrenorul principal al echipei FCSB, Bogdan Vintila, fostul antrenor Dumitru Dumitriu, directorul de scouting si relatii internationale al FC Viitorul, George Ogararu, fostul international Petre Marin etc.

In alt meci jucat luni, Danemarca a invins Finlanda cu 1-0, in deplasare.

Danemarca este lider, cu 9 puncte (3 jocuri), urmata de Finlanda, 7 puncte (4 j), Romania, 6 p (3 j), Ucraina, 3 p (3 j), Irlanda de Nord, 2 p (4 j), Malta, 1 p (3 j). La turneul final, cu 16 participante, gazduit de Ungaria si Slovenia, se califica direct cele 9 castigatoare ale grupelor si cea mai buna formatie de pe locul al doilea. Celelalte 8 selectionate de pe pozitiile secunde vor disputa un baraj in dubla mansa pentru a completa cele patru locuri ramase.

Romania va juca urmatorul meci pe 14 noiembrie, acasa, cu Finlanda.

Romania – Irlanda de Nord 3-0 (0-0)
Au marcat: Tudor Baluta (48), Valentin Mihaila (59), Andrei Ciobanu (67).

Voluntari, Stadion ”Anghel Iordanescu”

Preliminariile Campionatului European de fotbal Under-21 din 2021 – Grupa a 8-a

Au evoluat echipele:

Romania: 1. Andrei Daniel Vlad – 18. Andrei Ratiu (19. Mihai Velisar, 63), 4. Alexandru Pascanu, 15. Andrei Chindris, 2. Radu Boboc – 14. Razvan Oaida, 5. Tudor Baluta (capitan; 6. Ricardo Grigore, 80), 20. Andrei Ciobanu – 8. Dennis Man (21. Mihai-Alexandru Neicutescu, 69), 11. Adrian Petre (9. George Ganea, 69), 7. Valentin Mihaila (10. Denis Dragus, 69). Selectioner: Mirel Radoi.
Rezerve neutilizate: 12. Marian-Mihai Aioani, 23. Cosmin Dur-Bozoanca – 13. Denis Ciobotariu, 17. Darius Olaru.

Irlanda de Nord: 1. Conor William Hazard (capitan) – 4. Kofi Balmer, 2. Eoin Toal, 20. Ciaron Maurice Brown, 15. Sean Graham (3. Lewis Thompson, 75) – 7. Alfie McCalmont (17. Caolan Boyd Munce, 74), 18. Alistair Edward McCann – 11. Shea Gordon (9. David Parkhouse, 74), 6. Jake Dunwoody (16. Cameron Palmer, 61), 10. Ethan Galbraith (12. Liam Hughes, 39) – 8. Shayne Lavery. Selectioner: Ian Baraclough.
Rezerve neutilizate: 5. Sam McClelland, 13. Caolan Marron, 14. Jack O’Mahony, 19. Paul O’Neill.

Arbitru: Nejc Kajtazovic; arbitri asistenti: Manuel Vidali, Tomislav Pospeh; al patrulea oficial: Mitja Zganec (toti din Slovenia)

Delegat UEFA: Igor Radojcic (Serbia), observator UEFA pentru arbitri: Attila Abraham (Ungaria)

Cartonase galbene: Baluta (78).

Cartonas rosu: Hazard (38).