Gimnastica ritmica: Denisa Mailat, locul 24 in finala la individual compus, la Mondiale

Sportiva romana Denisa Mailat a ocupat ultimul loc, 24, in finala de la individual compus, vineri, la Campionatele Mondiale de gimnastica ritmica de la Baku (Azerbaidjan), relateaza Agerpres.

Mailat a totalizat 70,850 puncte, dupa ce a primit 18,150 la cerc, 18,500 la minge, 18,700 la maciuci si 15,500 la panglica.

In calificari, romanca a primit 20,350 la cerc, 20,100 la minge, 20,150 la maciuci si 18,500 la panglica.

Doar primele 16 clasate in finala au obtinut calificarea la Jocurile Olimpice de la Tokyo.

Rusoaica Dina Averina a cucerit medalia de aur la individual compus, cu 91,400 puncte, argintul a revenit sorei sale Arina Averina, cu 91,100, medalia de bronz fiind obtinuta de israelianca Linoy Ashram, cu 89,700.

Italianca de origine romana Alexandra Agiurgiuculese s-a clasat pe locul 6, cu 83,500 puncte.