Grad de ocupare: Penitenciarul Baia Mare nu respecta standardul european

Din totalul celor 18 inchisori cu regim deschis si semideschis, doar patru sunt supraaglomerate pe standardul impus de legea din Romania, insa doar unul – cel din Gaesti – respecta standardul european CPT, de 4 metri patrati pentru fiecare detinut, conform mediafax.ro.

Nici Penitenciarul Baia Mare nu respecta standardul european, gradul de ocupare fiind de 146%. In schimb, dupa standardul din Romania, procentul este de 72%.

Pe primul loc se afla Penitenciarul Targu Mures, cu o rata de ocupare de 220% pe ambele standarde, urmat de inchisorile din Satu Mare, Ploiesti, Targu Jiu si Jilava.

Nr.PenitenciarOcupare standard UEOcupare standard RONumar detinuti
1.Targu Mures220%220%422
2.Satu Mare209%100%492
3.Ploiesti202%98%422
4.Targu Jiu196%92%450
5.Jilava186%89%1.271
6.Codlea182%103%604
7.Poarta Alba175%90%1.074
8.Braila174%99%528
9.Vaslui154%154%958
10.Drobeta Turnu Severin152%86%338
11.Baia Mare146%72%361
12.Bacau144%106%450
13.Timisoara141%83%913
14.Bistrita139%80%460
15.Botosani139%80%938
16.Pelendava (Craiova)136%86%285
17.Deva117%78%714
18.Gaesti99%53%472

 

N

Vlad HERMAN

Print Friendly, PDF & Email
Reclame home 2
Reclame home 2

Related posts

1 Comment

  1. Zoli

    Standardele astea europene nu fac altceva decat sa tampeasca poporul! Pacat ca s-a ajuns la ideea ca un hot,violator,criminal,etc. sa aiba numai drepturi care-mai-de-care dar indatoriri nu si ca acesti nemernici sunt prezentati ca niste victime de care ar trebui sa ne fie mila si sa uitam ca ei au facut doar rau oamenilor din jur si societatii in care traiesc! Nu stiu de ce se insista atat pe aceste standarde,cand de fapt in armata stau si 40-50 oameni intr-o camera comuna si n-a murit nimeni din cauza aia! Si nici unul dintre ei n-a fost inchis in acel loc pentru infractiuni!

    Reply

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Reclame home 1