Handbal: CSM Bucuresti a castigat Cupa Romaniei, HCM s-a clasat pe locul 3

home camp2
home camp2
home camp2

Jucatoarele echipei CSM Bucuresti pozeaza cu trofeul si medaliile la finalul meciului de handbal feminin contra echipei HCM Roman din finala turneului Final4 al Cupei Romaniei, disputat la Sala Polivalenta din Cluj- Napoca, sambata, 21 mai 2016. CSM Bucuresti a invins cu scor 32-24 pe HCM Roman, in finala Cupei Romaniei la handbal feminin, iar echipa antrenata de danezul Kim Rasmussen a reusit castigarea campionatului, Cupei Romaniei si Ligii Campionilor. DAN HORIA TAUTAN / MEDIAFAX FOTOCSM Bucuresti a incheiat perfect un sezon in timpul caruia nu a curs numai lapte si miere. Echipa pregatita de Kim Rasmussen a castigat sambata la Cluj si Cupa Romaniei, dupa ce a pus mana pe Liga Campionilor in urma cu doua saptamani si a reusit sa-si pastreze titlul in Liga Nationala. Formatia din Capitala a invins HCM Roman in finala cu 32-24. HCM Baia Mare s-a impus cu 34-25 in meciul pentru locul 3 cu Dunarea Braila, din cadrul turneului Final 4.

Atmosfera la ultimul meci oficial al sezonului in handbalul feminin a fost departe de pretentiile unei finale, chiar daca raportul de forte a fost disproportionat. intr-un cadru foarte linistit, CSM Bucuresti si-a indeplinit si ultimul obiectiv al sezonului, castigarea Cupei Romaniei. HCM Roman i-a pus probleme doar in primele 30 de minute, cand a condus si cu 3 goluri diferenta, scor 4-1. Nici nu avea cum sa fie altfel, atata vreme cat majoritatea spectatorilor tot din Baia Mare au fost. Au venit sa vada cum mai moare o echipa, in chiar orasul unde distinsul manager numarul 1 isi petrece niste zile frumoase.

Campioana Romaniei a intrat mai greu in meciul cu echipa lui Florentin Pera, la fel ca si in partida cu HCM Baia Mare in semifinale, mental fiind greu sa se ridice la nivelul de acum doua saptamani, cand a castigat Liga Campionilor. Valoarea celor doua loturi a inceput insa sa-si spuna cuvantul destul de repede, iar CSM a preluat conducerea in minutul 13 (scor 7-6). Portarul ucrainean Timoshenkova a avut cateva interventii, astfel ca HCM Roman a reusit sa ramana aproape de adversar pana la pauza, 15-13.

Jocul s-a dezechilibrat imediat dupa pauza, cand formatia bucuresteana a marcat patru goluri consecutive (scor 19-13, min. 36). HCM Roman a avut prima reactie cu gol in partea secunda in minutul 38, mult prea tarziu pentru a mai emite pretentii. Finala Cupei Romaniei a curs pana in minutul 60 intr-o singura directie, echipa lui Kim Rsamussen castigand la o diferenta conforma cu realitatea, scor 32-24. Ambele echipe jubileaza insa la final. CSM Bucuresti a realizat o tripla istorica la sfarsitul acestui sezon, in timp ce HCM Roman a obtinut pentru al treilea an consecutiv dreptul de a evolua in cupele europene.

Pentru Kim Rasmussen si jucatoarele Fisker, Pessoa si Vetkova finala Cupei Romaniei a fost ultima in tabara CSM Bucuresti. in ceea ce o priveste pe Ana Paula Rodrigues, oficialii clubului incearca sa-i obtina “dezlegarea” de la Odense, clubul cu care a semnat in iarna, pentru a ramane in capitala Romaniei.

CSM Bucuresti – HCM Roman 32-24 (15-13)
Gullden 4, Rodrigues 5, Varzaru 6, Bradeanu 3, Fisker 3, Vetkova 2, Torstensson 1, Jorgensen 5, Martin 2, Nicula 1
Stoleru 5, Chitacu 1, Glybko 11, Iuganu 2, Agrigoroaie 1, Vartic 2, Tomescu 1, Calici 1

In meciul pentru locurile 3-4 din Final Four al Cupei Romaniei, probabil ultimul meci din indelungata istorie a clubului baimarean, HCM Baia Mare a invins cu 34-25 (13-14) pe Dunarea Braila. Principala marcatoare a invingatoarelor a fost Abbingh, cu 10 goluri inscrise.

In urma acestui succes, HCM incheie sezonul 2015-2016 cu medaliile de bronz in Cupa Romaniei, medaliile de argint in Liga Nationala si prezenta in sferturile de finala ale Champions League.

HCM Baia Mare: Munteanu (13 interventii), Dumanska (2) – Abbingh 10 (4 din 7m), Do Nascimento 6, Jezic 4, Marin 4, Vizitiu 3, Ardean Elisei 3, Tanasie 2, Geiger 1, Szucs 1, Perianu. Antrenori: Aurelian Rosca si Ioan Baban.