Handbal feminin: Antrenorul băimărean Costică Buceschi a câștigat cu Turcia finala Jocurilor Solidarității Islamice (VIDEO)

Antrenorul băimărean Costică Buceschi a câștigat cu echipa de handbal feminin a Turciei finala Jocurilor Solidarității Islamice, după ce a învins în finală pe Azerbaijan cu 30-24.

”A fost turneu interesant pentru că în afară de noi, toate celelalte echipe nu sunt din Europa, sunt din Africa și Arabia. O competiție interesantă în care noi am jucat foarte bine. Am reușit să câștigăm până la finală toate meciurile la peste 10 goluri, iar finala am câștigat-o la șase.

În Turcia handbalul nu este 100% profesionist, sunt foarte multe dintre jucătoare care pe lângă handbal mai fac alte joburi.

În luna octombrie, noiembrie avem două meciuri de calificare cu Anglia, iar după aia, în funcție de clasamentul care va fi la sfârșitul Campionatului Europea vom întâlni una dintre echipele clasate mai jos, cu care vom juca două meciuri pentru calificarea la Campionatul Mondial”, a declarat Costică Buceschi, într-un interviu oferit jurnalistului Călin Oșan.