Handbal feminin: CS Minaur a pierdut la Slatina in primul meci din etapa 13

Sambata, 11 ianuarie, sala LPS din Slatina a fost gazda partidei dintre CSM Slatina si CS Minaur Baia Mare, joc din cadrul etapei a 13-a (ultima din tur) a Ligii Florilor la handbal feminin. Am avut parte de un meci foarte echilibrat, in care gazdele s-au impus la limita, 23-22. Pentru o mai buna imagine, am solicitat si parerea team-managerului Daniel Kotecz, care ne-a precizat: “Am gresit si noi, dar am avut si un arbitraj care a avantajat gazdele. Puteam obtine mai mult cu un arbitraj corect”.

Prima parte a fost extrem de echilibrata, au echipele trecand rand pe rand in avantaj. Minaur a condus cu 2-3 (10) si 3-5 (15), iar cu noua minute inainte de final conducea 5-7. Gazdele au marcat de trei ori la rand, apoi s-au distantat la 10-8 (26). Ne aparam foarte bine ultimele cinci minute, ba chiar inscriem de trei ori si se intra la cabine cu 10-11.
Incepem excelent partea a doua si reusim sa ne desprindem la trei goluri: 10-13 (32) si 11-14 (34). Urmeaza o perioada slaba de 8 minute, timp in care ratam cinci atacuri, dar jucam si sase minute in inferioritate numerica. Slatina inscrie de sase ori la rand: 17-14 (42). Gazdele se duc mai apoi la patru goluri: 21-17 (48). Incercam sa revenim in joc, iar de la 22-19 (52), gazdele mai inscriu o singura data, iar Minaur de trei ori. Din pacate, n-a ajuns nici macar pentru un rezultat de egalitate.

CSM Slatina – CS Minaur Baia Mare: 23-22 (10-11)

CS Minaur in tur
• Portar: Ana Maria Mazareanu (13 meciuri / 0 goluri), Cristina Enache (13/1)
• Extrema stanga: Oana Cirstea (12/21), Eva Kerekes (1/0), Camelia Hotea (9/11)
• Inter stanga: Sylwia Lisewska (12/57 – 17 din 7m), Larisa Tamas (11/4), Marija Shteriova (13/52)
• Centru: Roxana Szolosi (13/24 – 14 din 7m), Andreea Popa (13/34 – 2 din 7m)
• Inter dreapta: Paulina Masna (11/39), Anca Polocoser (12/5 – 2 din 7m), Helena Rysankova (5/3)
• Extrema dreapta: Sonia Seraficeanu (13/30), Oana Bors (1/0), Petruta Argyelan (8/6)
• Pivot: Oana Bondar (12/10), Yaroslava Burlacenko (13/21), Madalina Conache (9/6)
• Antrenori: Costica Buceschi, Magda Kovacs si Claudia Cetateanu.

Etapa 13 (ultima din tur): Rm. Valcea – Brasov (amanat); Cisnadie – Buzau (joi, 23 ianuarie, 18.00); Slatina – CS Minaur: 23-22; Craiova – Rapid (duminica, 11.00, TVR 2); CSU Cluj – Zalau (duminica, 15.30, TVR 1); Braila – Slobozia (duminica, 18.00); CSM Bucuresti – Bistrita (miercuri, 15 ianuarie, 18.30).

Clasament
1. Ramnicu Valcea – 31p (317-258) – 12
2. CSM Bucuresti – 28p (334-271) – 12
3. Corona Brasov – 26p (307-272) – 11
4. Gloria Buzau – 25p (312-286) – 12
5. Gloria Bistrita – 24p (291-277) – 12
6. Minaur Baia Mare – 23p (324-307) – 13
14. Rapid Bucuresti – 3p (248-319) – 12

Etapa 14 (prima din retur). Duminica, 19 ianuarie: Braila – Rm. Valcea; CSM Bucuresti – Zalau. Sambata, 25 ianuarie: Corona – Rapid (amanat); Craiova – Bistrita; Cisnadie – Minaur; Slatina – Slobozia. Duminica, 26 ianuarie: Cluj – Buzau.

Clasament fara Corona
2. CSM Bucuresti – 27p (304-241) – 11
3. Gloria Bistrita – 24p (272-253) – 11
4. Gloria Buzau – 22p (290-268) – 11
5. Minaur Baia Mare – 22p (297-280) – 12

Turul Ligii Florilor pentru Minaur
• Etapa 1 (sambata, 31 august): CS Minaur – Magura Cisnadie: 25-25 (11-12)
• Etapa 2 (sambata, 7 septembrie): CSU Cluj – CSM Minaur: 21-23 (7-10)
• Etapa 3 (miecuri, 11 septembrie): CS Minaur – CSM Bucuresti: 24-30 (11-14)
• Etapa 4 (sambata, 14 septembrie): SCM Craiova – CS Minaur: 17-22 (8-13)
• Etapa 5 (sambata, 21 septembrie): CS Minaur – Rapid Bucuresti: 37-22 (21-8)
• Etapa 6 (sambata, 5 octombrie): Gloria Bistrita – CS Minaur: 21-22 (9-11)
• Etapa 7 (sambata, 12 octombrie): CS Minaur – HC Zalau: 24-16 (11-9)
• Etapa 8 (duminica, 20 octombrie): Gloria Buzau – CS Minaur: 29-23 (14-9)
• Etapa 9 (sambata, 2 noiembrie): CS Minaur – Corona Brasov: 27-27 (12-15)
• Etapa 10 (sambata, 9 noiembrie): CS Minaur – AHCM Slobozia: 28-25 (16-15)
• Etapa 11 (miercuri, 13 noiembrie): SCM Rm. Valcea – CS Minaur: 29-23 (16-8)
• Etapa 12 (miercuri, 8 ianuarie 2020): CS Minaur – Dunarea Braila: 24-22 (11-11)
• Etapa 13 (sambata, 11 ianuarie): CSM Slatina – CS Minaur: 23-22 (10-11)

Informatii: minaur.ro/ZiarMM.ro