Handbal feminin: CS Minaur castiga clar in fata studentelor din Cluj

Duminica, Sala Polivalenta “Lascar Pana” a fost gazda partidei dintre CS Minaur si CSU Cluj-Napoca, din cadrul etapei a 15-a din Liga Florilor MOL. Am avut parte de un meci echilibrat doar 21 de minute, dupa care Minaur s-a desprins si si-a marit diferenta pe masura trecerii timpului. O victorie la 15 goluri diferenta, dupa un meci in care s-au marcat foarte multe goluri, pe placul celor prezenti la sala.

Am avut egalitate la 4 (min. 8), dupa care Minaur a marcat de trei ori la rand si se parea ca ne desprindem. Clujul a revenit in joc, a profitat de apararea mai slaba a gazdelor, a egalat la 9 (min. 17), apoi chiar a condus: 11-12 (21). Un time-out luat de Costica Buceschi sparge ritmul, Baia Mare se apara foatre bine si inscrie sistematic, astfel ca se ajunge la 18-12 (28) si la 21-13 (pauza). Nu se schimba prea multe nici in partea a doua a intalnirii, iar Minaur isi ruleaza intreg lotul. Inscrie toata lumea cel putin un gol, inclusiv portarul Ana Maria Mazareanu si jocul se termina cu 44-29, in aplauzele publicului spectator.

CS Minaur Baia Mare – CSU Cluj-Napoca: 44-29 (21-13)

Sala Polivalenta “Lascar Pana” din Baia Mare; cca 1.000 de spectatori
Aruncari de la 7m: 3-5 (transformate: 3-3; au ratat Necula, Araujo). Minute de eliminare: 6-2

CS Minaur: Ana Maria Mazareanu (7 interventii, a marcat un gol), Cristina Enache (4 interventii, a aparat si un 7m) – Sonia Seraficeanu 7/7, Camelia Hotea 4/4, Oana Bondar 4/4, Roxana Szolosi 4/4 (unul din 7m), Madalina Conache 4/5, Marija Shteriova 4/5, Anca Polocoser 3/3 (unul din 7m), Oana Cirstea 3/4, Yaroslava Burlachenko 2/3, Andreea Popa 2/2 (unul din 7m), Larisa Tamas 2/2, Sylwia Lisewska 2/4, Petruta Argyelan 1/4, Helena Rysankova 1/4. Antrenori: Costica Buceschi, Magda Kovacs si Claudia Cetateanu

CSU Cluj: Viorica Tagean (4 interventii), Alexandra Prodan (o interventie) – Alexandra Dindiligan 7/9, Florina Chintoan 8/8, Miruna Pica 1/5, Corina Cordos 0/2, Rebeca Necula 5/9 (3 din 7m), Maria Dragunoiu, Larrisa Araujo 2/5, Patricia Moraru 1/5, Cristian Boian 0/1, Andreea Barbos 3/3, Ana Maria Mincu 1/3. Antrenor: Alin Bondar

Etapa 15

SCM Rm. Valcea – CSM Slatina: 35-26
Gloria Buzau – CSM Bucuresti: 27-28
HC Zalau – SCM Craiova: 26-24
CS Minaur – CSU Cluj-Napoca: 44-29
Gloria Bistrita – Rapid Bucuresti (miercuri, 5 februarie, 17.00)
AHCM Slobozia – Magura Cisnadie (joi, 12 martie)
Dunarea Braila va sta.
Corona Brasov a fost exclusa din campionat si toate rezultatele ei au fost anulate.