Handbal feminin: CS Minaur, egal acasă cu CSM Târgu Jiu

Duminică dimineața, Sala Polivalentă “Lascăr Pană” din Baia Mare a fost gazda partidei dintre CS Minaur și CSM Târgu Jiu, joc din cadrul etapei a 23-a din Liga Florilor MOL. Meciul s-a încheiat la egalitate, 28-28, cu ambele grupări având șansa victoriei pe final, dar fiecare dintre ele a ratat ultimul atac. Târgu Jiu are un meci cu Galați etapa ce vine și cu o victorie scapă de orice griji. Minaur va merge la Cisnădie, epoi are meci acasă cu Zalău și încheie povestea acestui sezon în deplasare cu Râmnicu Vâlcea.

Târgu Jiu a jucat mai bine în prima repriză, a condus mai tot timpul, ba chiar a ajuns la un moment dat să aibă patru goluri avans: 10-14 (27). Ne-am revenit pe finalul primei părți, când am marcat de trei ori, profitând și de superioritățile numerice, astfel că la cabine s-a intrat cu 13-14. După reluare, Minaur a avut inițiativa, s-a apărat mai bine și a marcat destul de des: 17-16 (37), 24-20 (47), 26-24 (51). Oaspetele au egalat la 26, apoi Vujovic a marcat din 7m. Ciolan a punctat și ea, pentru că Vujovic să fie sigură din nou de la 7m. Pavlovic a egalat la 28, iar mai apoi, timp de aproape șatru minute și jumătate nu se mai înscrie niciun gol.

CS Minaur Baia Mare – CSM Târgu Jiu: 28-28 (13-14)

• Sala Polivalentă “Lascăr Pană” din Baia Mare; cca 500 spectatori
  • Arbitri: Marian Babău (București) – Alexandru Roibu (Ploiești). Observator: Bogdan Anton (Iași)
  • Aruncări de la 7m: 6-3 (transformate: 5-3; a ratat Tănasie). Minute de eliminare: 8-12 (Cavlovic, Popesci 2, Ujkic / Chiricuță, Pușcaș, Pavlovic, Coteț 2, Pal)
  • CS Minaur: Amra Pandzic (12 intervenții), Cristina Enache – Ana Maria Tănasie 6 (unul din 7m), Andreea Popa 6 (2 din 7m), Dijana Ujkic 5, Sanja Vujovic 4 (2 din 7m), Magda Cazanga 3, Oana Borș 1, Aleksandra Zych 1, Anca Mițicuș 1, Aleksandra Vukajlovic 1, Raluca Tudor, Luciana Popescu, Andreea Țîrle, Itana Cavlovic. Nu a jucat: Eva Kerekes. Antrenori: Andrei Popescu, Daniel Apostu
  • CSM Tg. Jiu: Ekaterina Dzhukeva (13 intervenții), Elena Marica-Bercu, Cristina Popovici – Angela Pușcaș 9 (2 din 7m), Ana Ciolan 6, Katarina Pavlovic 6, Sabine Klimek 3, Florența Ilie 2, Oana Bucă 2 (unul din 7m), Bianca Chiriță, Florina Trică, Mirabela Coteț, Andreea Chiricuță, Mădălina Ceandani Ragea Pal, Cristina Boian. Antrenori: Liviu Andrieș, Andrei Enache, Grigore Albici

Etapa 23

• HC Dunărea Brăila – CSM București: 24-29
  • SCM Râmnicu Vâlcea – HC Zalău: 25-20
  • Gloria Bistrița – Gloria Buzău: 34-29
  • CS Minaur Baia Mare – CSM Târgu Jiu: 28-28
  • SCM Universitatea Craiova – Măgura Cisnădie (duminică, 19.00)
  • Dacia Mioveni – CSM Slatina (luni, 1 mai, 17.30, Pro Arena)
  • CSM Galați – Rapid București (miercuri, 3 mai, 18.00)

6. SCM Rm. Vâlcea – 42p (712-664) – 23
  7. Minaur Baia Mare – 31p (617-646) – 23
  8. SCM Craiova – 28p (600-642) – 22
  9. Măgura Cisnădie – 23p (607-640) – 22
  10. CSM Tg. Jiu – 23p (571-604) – 23
  11. Dacia Mioveni – 16p (566-622) – 22
  12. CSM Slatina – 15p (495-596) – 22
  13. HC Zalău – 14p (541-627) – 23
  14. CSM Galați – 1p (508-684) – 22