septembrie 23, 2019

Handbal feminin: CS Minaur pierde la limita meciul al doilea cu Kisvarda

Vineri seara, Sala Polivalenta “Lascar Pana” a fost gazda partidei amicale dintre echipele feminine CS Minaur si Kisvarda Master Good SE (Ungaria), al doilea meci de pregatire pe care il joaca in aceasta vara fetele antrenate de Costica Buceschi, primul pe teren propriu.

A fost un meci destul de bun pentru acest moment al pregatirilor, fiecare echipa dominand destul de categoric cate o repriza. Prima a fost net in favoarea echipei noastre, care s-a distantat inca din start: 4-1 (6), 7-3 (11). Oaspetele au revenit pana la 8-6 (16), dupa care Minaur a avut un moment excelent, iar diferenta a crescut la sapte goluri: 15-8 (27). N-a mai fost aceeasi motivatie si pe final, iar echipa maghiara a redus din deficit, la pauza fiind 15-11.

Dupa reluare, Minaur a tinut steagul sus pana la 18-13 (35), dupa care echipa din Kisvarda a marcat de sase ori consecutiv: 18-19 (42). Mai mult, echipa maghiara s-a distantat chiar la cinci goluri: 20-25 (52). A intrat toata lumea in teren, iar finalul a fost pe muchie de cutit. Kisvarda n-a mai marcat deloc pana la final, iar Minaur a inscris de patru ori, fara a putea insa obtine un rezultat favorabil, ultima aruncare fiind una de la 13-14 m, expediata de Lisewka (meciul se termina), dar fara probleme pentru portarul Pasztor, excelent pe durata intregii reprize secunde.

CS Minaur Baia Mare – Kisvarda Master Good SE: 24-25 (15-11)

Sala Polivalenta “Lascar Pana”; cca 200 spectatori

Minaur: Ana Maria Mazareanu (7 interventii, a aparat un 7m), Cristina Enache (6 interventii), Cristina Ciausescu (4 interventii) – Marija Shteriova 5/8, Yaroslava Burlachenko 3/4, Sonia Seraficeanu 3/6, Oana Cirstea 2/3, Eva Kerekes 2/3, Paulina Masna 2/4, Sylwia Lisewska 2/8 (unul din 7m), Madalina Conache 1/1, Andreea Popa 1/1, Petruta Argyelan 1/2, Larisa Tamas 1/2, Camelia Hotea 1/2, Anca Polocoser 0/1, Roxana Szolosi 0/2, Oana Bondar, Anna Ivanenko. Antrenori: Costica Buceschi, Magda Kovacs si Claudia Cetateanu

Kisvarda: Lajtos (7 interventii), Pasztor (10 interventii, a aparat si 2 de 7m) – Siska 6/8 (3 din 7m), Dombi 3/4, Orban 3/4, Radojevic 3/8 (unul din 7m), Litre 2/3, Milosevic 2/5, Habankova 2/5, Soltesz 1/1, Dajka 1/1, Udvardi 1/1, Petika 1/4, Smid. Antrenor: Bako Botond
Aruncari de la 7m: 3-5 (transformate: 1-4s au ratat: Lisewska, Szolosi / Radojevic). Minute de eliminare: 4-4

CS Minaur a mai disputat un meci de pregatire in aceasta vara, in deplasare, cu Kisvarda, pierzand cu 23-33 (10-14).

Minaur: Enache (5), Mazareanu (1), Ciausescu (3) – Shteriova 8, Masna 5, Seraficeanu 3, Cirstea 3, Polocoser 2, Burlachenko 1, Tamas 1, Szolosi, Hotea, Conache, Bondar

Pe 7 august, echipa noastra va disputa un amical cu “U” Cluj Napoca, in deplasare (de la ora 16.00).