Handbal feminin: CSM Bucuresti a castigat medaliile de bronz in Liga Campionilor, dupa 26-20 cu Buducnost

Reclame home general

CSM Bucuresti a castigat medaliile de bronz in Liga Campionilor la handbal feminin, duminica, dupa ce a invins-o pe Buducnost Podgorica cu scorul de 26-20 (13-12), in finala mica a turneului Final4 jucat in Papp Laszlo Sportarena din Budapesta, informeaza AGERPRES.

Dupa ce anul trecut a castigat in premiera trofeul, CSM Bucuresti a obtinut acum medaliile de bronz, o performanta meritorie pentru handbalul romanesc.

CSM Bucuresti, invinsa sambata de Vardar Skopje cu 38-33, a dominat finala mica disputata in compania echipei Buducnost, antrenorul Dragan Adzic folosind-o pe Cristina Neagu doar in prima parte a meciului. Pentru Neagu a fost ultimul sau meci la Buducnost, ea urmand sa joace din vara la CSM.

Inceputul meciului a fost echilibrat, iar in min. 6 scorul era 4-4, dupa care au urmat cinci goluri la rand pentru campioana Romaniei, care s-a desprins la 9-4 (14). CSMB s-a aflat la controlul jocului pana spre final, cand au incasat patru goluri consecutive si au intrat la pauza cu un singur gol in plus, 13-12.

Jocul a fost strans dupa pauza cateva minute, scorul fiind egal, 14-14, in min. 33, dar au venit patru goluri ale campioanei Romaniei, pentru 18-14 (40), iar apoi Buducnost nu a mai contat, CSM Bucuresti castigand clar, cu 26-20, spre bucuria numerosilor spectatori romani (circa 1.500) aflati in sala din capitala Ungariei.

Finalul a fost emotionant, cu jucatoarele de la Buducnost imbratisand-o pe Neagu, aflata in lacrimi, la mijlocul terenului, in timp ce jucatoarele CSM-ului au primit medaliile de bronz de la Narcisa Lecusanu, oficial EHF.

In finala Ligii Campionilor, echipa maghiara Gyori Audi ETO KC va intalni duminica formatia macedoneana Vardar Skopje (ora 18,45).

In finala mica au evoluat echipele:

CSM Bucuresti: Jelena Grubisic, Paula Ungureanu, Alina Iordache — Isabelle Gullden (9 goluri), Iulia Curea (1), Elena Dache (1), Camille Ayglon Saurina (2), Bianca Bazaliu, Aurelia Bradeanu (2), Linnea Torstensson (1), Carmen Martin Berenguer (3), Oana Manea (3), Gnonsiane Niombla (2), Anastasia Lobaci, Majda Mehmedovic (2), Simone Boehme. Antrenor: Per Andre Johansson.

Buducnost: Darly Zoqbi de Paula, Anastasia Babovic, Marta Batinovic — Dijana Ujkic (1), Cristina Neagu (3 goluri), Djurdjina Jaukovic (1), Matea Pletikosic (2), Vanesa Agovic, Dragana Cvijic, Neli Irman, Katarina Bulatovic (5), Ivona Pavicevic (2), Ema Ramusovic (4), Biljana Novovic (1), Kinga Achruk, Itana Grbic (1). Antrenor: Dragan Adzic.

Au arbitrat austriecele Ana Vranes si Marlis Wenninger, delegat EHF a fost Janka Stasova (Slovacia), iar delegat EHF pentru arbitri Paivi Mitrunen (Finlanda).