Handbal feminin – Liga Florilor: CS Minaur Baia Mare – Magura Cisnadie: 25-25

Sambata dimineata, Sala Polivalenta “Lascar Pana” din Baia Mare a fost gazda partidei dintre CS Minaur si Magura Cisnadie, joc din prima etapa a noului sezon din Liga Florilor. Dupa un meci cu rasturnari de scor incredibile, cele doua echipe au terminat la egalitate, 25-25 (11-12).

De la gazde au lipsit Rysankova, Ciausescu, Bors, Hotea si Ivanenko, in timp ce oaspetele au avut si ele patru absente: Smbatian si Anastacio (nu au putut fi legititmate), Tomescu si Gaztel Han (probleme medicale).

Am avut o prima repriza disputata intr-un echilibru evident, niciuna dintre echipe nereusind sa se desprinda la mai mult de doua goluri: 2-1 (5), 6-4 (11), 6-7 (13), 9-9 (19), 9-11 (24) si 11-12 la pauza.

Dupa reluare, Minaur a inceput excelent, cu o aparare foarte buna si nu mai putin de cinci contraatacuri fructificate (si unul ratat), astfel ca s-a ajuns la 20-14 (42). A mai fost si 22-16 (46), dupa care a inceput degringolada in tabara noastra, au reaparut ratarile si mingile pierdute usor, iar Magura nu s-a lasat invitata sa revina in joc, astfel ca in min. 56, a ajuns sa conduca cu un gol (23-24). Andreea Popa a punctat de doua ori la rand , dar Ada Moldovan a inchis tabela, cu toate ca am mai avut o oportunitate prin Shteriova, dar s-a opus portarul Leni Voicu: 25-25.

CS Minaur Baia Mare – Magura Cisnadie: 25-25 (11-12)

Sala Polivalenta “Lascar Pana” din Baia Mare; cca 600 spectatori
Au arbitrat: Cristina Nastase (Bucuresti) – Simona Stancu (Buzau). Obs. Viorel Sighicea (Ramnicu Valcea)
Aruncari de la 7m: 2-6 (toate transformate). Minute de eliminare: 6-0

Minaur: Mazareanu (8 interventii), Enache – Shteriova 7/12, Lisewska 4/6 (doi din 7m), A. Popa 3/5, Bondar 2/3, Szolosi 2/3, Cirstea 2/4, Seraficeanu 2/5, Masna 2/5, Burlachenko 1/4, L. Tamas, Argyelan, Polocoser, Cirstea, Conache. Antrenori: Costica Buceschi, Magda Kovacs si Claudia Cetateanu

Magura: Voicu (15 interventii), Pasca – Moldovan 9/13 (6 din 7m), Panici 4/4, Ujkic 4/6, D. Predoi 3/3, Tanasie 3/4, A. Predoi 1/1, Craciun 1/5, Nan 0/1, Petrescu, Iuga, Stinga. Antrenori: Alexandru Weber si Bogdan Nitu