Handbal feminin: Minaur pierde în deplasarea de la Bistrița

Duminică, echipa feminină de handbal a CS Minaur Baia Mare a jucat în deplasare cu Gloria Bistrița, îmtr-un joc din cadrul etapei a 4-a din Liga Florilor MOL. A fost un derby al Ardealului, desfășurat într-o atmosferă frumoasă, cu două galerii care și-au făcut datoria pe tot parcursul meciului.

Jocul a fost foarte echilibrat în prima sa parte, ambele echipe având avantaj. Minaur conduce ultima oară în meci la 6-7 (19), după care gazdele înscriu de patru ori consecutiv în cinci minute: 10-7 (24). Revenim în joc și în ultimul minut ajungem la 12-11, dar Tamires înscrie din 7m și se intră la cabine cu două goluri avantaj pentru Gloria.

Imediat după pauză se face 14-11, apoi revenim din nou la un gol, 15-14. Avem chiar ocazia să egalăm, dar Arruda prinde mingea aruncată de Ujkic după un contraatac, însă sportivă noastră a fost jenată pe aruncare și aici trebuia dat 7m și eliminare. Nu s-a dat, Ujkic a ieșit accidentată din teren și nu a mai intrat până la final, iar Bistrița s-a dus la 17-14. Ținem steagul sus până la 18-17 (42), după care Bistrița se duce din nou la patru goluri și totul se rupe. Până la final, gazdele se desprind și izbutesc să câștige la o diferență de scor clară.

Gloria Bistrița – CS Minaur Baia Mare: 30-23 (13-11)

• Sala Polivalentă din Bistrița; cca 1.000 spectatori
  • Arbitri: Ioan Barbu – Gabriel Badiu (Cluj-Napoca). Observator FRH: Toma Pleșa (Râmnicu Vâlcea)
  • Aruncări de la 7m: 4-4 (transformate: 3-4, a ratat Dincă). Minute de eliminare: 10-8 (Tamires 2, Pristăvița, Munteanu-Korodi – Mezei a primit cartonaș roșu direct în min. 59 / Mițicuș 2, Popa, Cavlovic)
  • Bistrița: Renata de Arruda (15 intervenții), Iulia Dumanska – Tamires Morena Lima 6 (2 din 7m), Nina Zulic 6 (unul din 7m), Sonia Seraficeanu 5, Laura Pristăvița 5, Nicoleta Dincă 3, Zeljka Nikolic 3, Paula Posavec 1, Natalia Striukova 1, Florina Chintoan, Noemi Mezei, Bianca Bazaliu, Cristina Laslo, Kristina Munteanu-Korodi, Melinda Geiger-Terec (nu a jucat). Antrenor: Horațiu Pașca
  • CS Minaur: Amra Pandzic (7 intervenții, a apărat un 7m), Cristina Enache (o intervenție), Ioana Ugran (3 intervenții) – Magda Cazanga 5, Ana Maria Tănasie 5 (2 din 7m), Dijana Ujkic 3, Amalia Terciu 3, Aleksandra Vukajlovic 2, Anca Mițicuș 2 (din 7m), Raluca Tudor 1, Talita Alves Carneiro 1, Andreea Popa 1, Luciana Popescu, Andreea Țîrle, Itana Cavlovic, Eva Kerekes (nu a jucat). Antrenori: Raul Fotonea, Andrei Popescu, Daniel Apostu

7. SCM Craiova – 6p (108-104) – 4
  8. Minaur Baia Mare – 6p (103-105) – 4
  9. Măgura Cisnădie – 4p (100-108) – 4
  10. CSM Tg. Jiu – 3p (106-115) – 4
  11. CSM Slatina – 3p (87-96) – 4
  12. HC Zalău – 3p (99-121) – 4
  13. Dacia Mioveni – 0p (102-113) – 4
  14. CSM Galați – 0p (88-121) – 4

Etapa 5. Miercuri, 21 septembrie: CS Minaur – Dunărea Brăila (ora 17.00); Măfura Cisnădie – Rapid (17.30, Pro Arena). Joi, 22 septembrie: SCM Rm. Vâlcea – CSM București (17.30, Pro Arena). Duminică, 25 septembrie: CSM Galați – Gloria Bistrița; SCM Craiova – Dacia Mioveni; HC Zalău – Gloria Buzău; CSM Tg. Jiu – CSM Slatina.