Handbal feminin: Minaur trece de Măgura Cisnădie și luptă în continuare pentru locul 2

A trecut cu victorie unul dintre meciurile considerate grele, CS Minaur reușind să se impună cu 27-23 (17-11) în fața echipei Măgura Cisnădie. Echipa noastră avea nevoie de cele trei puncte în acest meci, după eșecul cu CSM București, pentru a rămâne pe locul al doilea. Nici Cisnădie nu-și permitea să piardă puncte, după insuccesul cu Slatina din etapa precedentă, unul surprinzător.

Deși mai sunt de disputat alte șapte etape, e cam clar ce se întâmplă în partea de sus a clasamentului, cu CSMB aproape campioană, cu Minaur și Vâlcea luptând pentru locul al doilea. Minaur este favorită la poziția secundă, mai ales că nu depinde de indirecte.

Băimărencele au făcut o primă repriză foarte bună, în care s-au apărat excelent și au marcat la foc automat. De remarcat că Minaur a finalizat toate atacurile duse până în min. 22, când scorul era 16-8. Până la finalul primei părți însă n-am mai marcat decât o singură dată, în timp ce Măgura a redus diferența de scor până la 17-11.

După pauză am ținut de scor, încercând mai apoi să rulăm tot lotul. La jumătatea părții a doua aveam 23-16. Tot șapte goluri au fost și în min. 49, 25-18, însă am primit patru goluri consecutiv: 25-22 (54). Laslo și Blohm au mai marcat pentru Baia Mare, în timp ce ex-băimăreanca Georgievska a înscris ultimul gol al meciului.

O victorie care ne confirmă că nu putem rata podiumului acestei ediții din Liga Florilor, însă și o victorie care ne lasă să sperăm că la finalul sezonului vom putea cuceri medaliile de argint.

Până la finalul sezonului mai avem de jucat cu CSU Cluj (duminică, 14.45), cu Craiova (joi, 20 mai, ora 13.15, la Sf. Gheorghe), cu Mioveni (duminică, 23 mai, ora 11.30, la Sf. Gheorghe), cu Dunărea Brăila (luni, 24 mai, ora 13.00, la Sf. Gheorghe – restanță), cu Gloria Buzău, Activ Ploiești și Galați (ultimul turneu, 17-20 iunie).

CS Minaur Baia Mare – Măgura Cisnădie: 27-23 (17-11)
  • Sala de sport a Liceului Energetic din Râmnicu Vâlcea
  • Arbitri: Ionuț Cazan – Gesur Suliman (Constanța). Observator FRH: Vasile Pavel (Buzău)
  • Aruncări de la 7m: 4-4 (transformate: 4-3; a ratat Ianăși). Minute de eliminare: 6-8
  • CS Minaur: Filippa Idehn (4 intervenții, a apărat și un 7m), Cristina Enache (3 intervenții) – Jovana Kovacevic 9/11 (unul din 7m), Cristina Laslo 8/11 (3 din 7m), Linn Blohm 2/2, Asuka Fujita 2/2, Andreea Popa 2/3, Sonia Seraficeanu 2/5, Ana Maria Tănasie 1/1, Karoline de Souza 1/1, Yaroslava Burlachenko, Angela Cioca, Larissa Araujo 0/2, Eva Kerekes 0/1, Anca Polocoșer 0/1, Andreea Tecar. Antrenori: Costică Buceschi, Magda Kovacs și Claudia Cetățeanu
  • Măgura: Elena Voicu, Alexandra Prodan, Denisa Tudor – Valentina Bardac 6/6 (unul din 7m), Timea Tătar 4/5, Andreea Ianăși 4/5 (2 din 7m), Elena Georgievska 4/9, Mădălina Predoi 2/4, Dijana Radojevic 2/5, Valentina Blazevic 1/3, Reka Tamas, Dana Abed Khader 0/2, Daniela Necula. Antrenor: Alexandru Weber.