Handbal feminin: Romania incheie Mondialul din Japonia cu o infrangere umilitoare in fata echipei gazda

PNL

Selectionata Romaniei a incheiat Campionatul Mondial de handbal feminin din Japonia cu cea mai drastica infrangere suferita la aceasta competitie, o umilitoare 20-37 (8-18) cu Japonia, miercuri, la Kumamoto, in ultimul sau meci din Grupa principala II, informeaza AGERPRES.

Tricolorele au facut cel mai slab meci de la Mondialul nipon, atitudinea din acest joc facand diferenta pe tabela de marcaj. Romania a inceput meciul de la 0-3, iar dupa un sfert de ora de joc scorul a inceput sa ia proportii, pe fondul greselilor in lant ale handbalistelor noastre. Japonia a intrat la pauza cu un avans neverosimil de 10 goluri, 18-8, dupa cea mai slaba repriza a Romaniei la editia din acest an.

In repriza secunda, echipa antrenata de Tomas Ryde, care nu a folosit-o deloc pe Cristian Neagu, nu a dat semne de reviriment si diferenta de pe tabela a crescut in continuare, Japonia castigand in cele din urma cu 37-20.

Romania incheie Mondialul japonez pe locul al 12-lea, cu trei victorii, toate in prima faza a grupelor, si cinci infrangeri, doua in primul tur si trei in grupele principale. Este cea mai slaba clasare a Romaniei la Campionatul Mondial din 2011, cand echipa noastra incheia pe locul 13.

Romania pastreaza sanse de calificare la JO din 2020, urmand sa evolueze la un turneu preolimpic alaturi de Coreea de Nord si de formatiile care se vor clasa pe locurile 4 si 5 la Mondialul din Japonia.

In alt meci jucat miercuri, Rusia a surclasat Spania cu 36-26. Muntenegru si Suedia se vor infrunta (13:30) in ultimul meci al grupei.

Rusia a castigat grupa cu 10 puncte, fiind urmata de Spania, 7 puncte, Suedia, 5 puncte, Muntenegru, 4 puncte, Japonia, 2 puncte, Romania, 0 puncte. Rusia s-a calificat in semifinale, a doua echipa ce va ajunge in careul de asi fiind decisa de meciul Suedia – Muntenegru. Scandinavele se califica daca obtin victoria.

Miercuri la Kumamoto au evoluat echipele:

Romania: Denisa Dedu, Diana Ciuca – Aneta Udristioiu (4 goluri), Laura Pristavita, Gabriela Perianu (4), Crina Pintea (3), Cristina Florica, Elena Dache, Anca Polocoser (2), Lorena Ostase (2), Sonia Seraficeanu (1), Madalina Zamfirescu (1), Ana Maria Iuganu, Patricia Vizitiu (3). Selectioner: Tomas Ryde.

Japonia: Sakura Kametani (1), Kimiko Hida – Kaho Sunami (1), Yui Sunami (7), Sayo Shiota, Asuka Fujita (4), Mana Horikawa, Chie Katsuren (2), Hitomi Tada (3), Yuki Tanabe (4), Ayaka Ikehara (1), Mana Ohyama (3), Haruno Sasaki (8), Shiori Nagata, Tomomi Kawata (3), Mayuko Ishitate. Selectioner: Antoni Parecki.

Au arbitrat algerienii Youcef Belkhiri si Sid Ali Hamidi.