Handbal feminin: Victorie dificila a Romaniei in fata Angolei, la Campionatul Mondial din Germania

Nationala feminina de handbal a Romaniei a obtinut o victorie foarte dificila in fata Angolei, cu scorul de 27-24 (14-14), joi seara, la Trier, in Grupa A a Campionatului Mondial din Germania, informeaza AGERPRES.

Tricolorele au reusit a patra victorie consecutiva in competitie, dar au inclinat balanta doar in ultimele cinci minute ale partidei.

Angola, care a invins surprinzator Romania la Jocurile Olimpice de la Rio, anul trecut, a condus in prima repriza chiar si la patru goluri, 12-8 si 13-9, dar echipa antrenata de Ambros Martin a avut o revenire remarcabila pe finalul reprizei si a restabilit egalitatea, 13-13, scorul fiind egal si la pauza, 14-14.

Dupa ce Romania a condus cu 15-14, 16-15 si 17-16, Angola a reusit din nou sa ia avantaj pe tabela si a avut 20-18 si 21-19. In min. 52, campioana Africii conducea cu 23-22, insa tricolorele au reusit sa intoarca din nou scorul si sa conduca, 24-23. Angola a egalat (24-24), dar Romania a facut un joc perfect in ultimele patru minute, Cristina Neagu marcand goluri care au facut diferenta.

Neagu a fost cea mai buna marcatoare a echipei noastre, cu 7 goluri, celelalte fiind inscrise de Melinda Geiger 4, Aneta Udristioiu 4, Valentina Ardean-Elisei 3, Cristina Florianu 3, Crina Pintea 3, Eliza Buceschi 2, Ana-Maria Dragut 1.

Pentru Angola au marcat Isabel Guialo 7 goluri, Magda Cazanga 7, Vilma Silva 3, Albertina Kassoma 2, Janete Dos Santos 2, Iracelma Da Silva 1, Juliana Machado 1, Azenaide Carlos 1.

Au arbitrat japonezii Koyoshi Hizaki si Tomokazu Ikebuchi, delegat IHF fiind macedoneanul D. Nacevski.
In alt meci din Grupa A, Slovenia a dispus de Paraguay cu 28-22. Tot joi va avea loc partida Spania — Franta (21,30).

Romania ocupa primul loc, cu 8 puncte, urmata de Slovenia, 6 puncte, Franta, 4 puncte, Spania, 4 puncte, Angola, 0 puncte, Paraguay, 0 puncte. Primele patru clasate se califica in optimi.

Vineri sunt programate ultimele meciuri din grupa, Angola — Paraguay (15,00), Romania — Franta (19,00) si Spania — Slovenia (21,30).