Handbal: Fetele de la CS Minaur castiga in deplasarea de la Cluj

Sambata seara, sala sporturilor “Horia Demian” a fost gazda partidei dintre CSU Cluj-Napoca si CS Minaur, din cadrul etapei a doua din Liga Florilor. Baimarencele s-au impus cu 23-21 (10-7), dupa un meci echilibrat, dar pe care l-au controlat de la jumatatea primei reprize. O victorie care vine excelent, inaintea jocului cu CSM Bucuresti de miercuri.

Jocul a fost incalzit in prima sa parte, cu multe ratari si cu greseli de tehnica individuala. Cluj a condus 4-2 (11), dar de la 5-4 (15), Minaur a fost cea care s-a descurcat mai bine, a profitat de interventiile salutare ale Anei Maria Mazareanu si au izbutit sa preia initiativa: 5-6 (18), 7-10 (pauza). Gazdele au avut un procentaj foarte slab la aruncarile la poarta (7 goluri din 21 de aruncari – la noi a fost 10/18), procentaj imbunatatit dupa pauza (21/41 la 23/36).

Imediat dupa reluare, Clujul egaleaza la 12 (39), dar echipa noastra isi revine, se apara exact si rateaza mai putin, astfel ca ajunge din nou la plus 4: 14-18 (47), 17-21 (54). Finalul este ceva mai incins, Cluj vine la 20-22 (57), Chintoan este eliminata, dar Szolosi rateaza un 7m si Gandulfo inscrie pentru 21-22. Oana Cirstea inscrie ultimul gol al partidei, una incheiata cu alte trei ratari.

CSU Cluj-Napoca – CS Minaur Baia Mare: 21-23 (7-10)

Informatii: CS Minaur