Handbal: HCM Baia Mare castiga la Ploiesti si se califica in sferturile Cupei Romaniei

hcm baia mar ftcTragerea la sorti din optimile Cupei Romaniei nu ne-a adus un adversar accesibil, dimpotriva, mai ales ca trebuie sa jucam si in deplasare cu CSM Ploiesti. De asemenea, HCM s-a dus cu doar 11 jucatoare, celalalte avand probleme de sanatate (probabil). Conteaza mai putin, atata vreme cat acele jucatoare sunt de valoare. Conteaza si mai putin cand comentatorul ne povesteste la tot a sasea fraza de DNA si primar.

Baia Mare a inceput tare meciul, a condus 4-0 (4) si 5-1 (5), insa gazdele au revenit in joc si s-au apropiat pana la un gol: 8-9 (14). Iar mergem la patru goluri, 8-12 (16), pentru ca Ploiesti sa reuseasca sa egaleze la 13 (22). Se joaca in perioade, iar HCM iar inscrie de patru ori consecutiv si e 13-17 (28), pentru ca la cabine sa se intre cu 15-18.

In partea a doua, echipa lui Relu Rosca intra decisa in teren sa simplifice totul si reuseste sa se apere opt minute fara a primi gol (si interventii de exceptie a Ionicai Munteanu), reusind sa duca scorul la 15-21. Tot Baia Mare detine initiativa si in continuare si mareste diferenta la 17-26 (46). Apoi, cu 10 minute inainte de final conduce 20-28. Echipa noastra cedeaza jocul, se fac destule greseli nefortate si CSM Ploiesti inscrie de sase ori consecutiv: 26-28 (57). Apoi, demonstram ce aparare e nevoie cand ai cutitul la os, Marin inscrie si linisteste definitiv jocul.

CSM Ploiesti – HCM Baia Mare: 27-29 (15-18)

Arbitri: Georgian Baducu si Razvan Voicu (Buzau)
Aruncari de la 7m: 5/6-5/6
Minute de eliminare: 2-12

Ploiesti (antrenor Neven Hrupec): Serban, Tatalovic, Dumitru – Dmitrovic 7, Tivadar 6 (4), Farcau 4, Shutka 2, Tudor 2, Balaban 2, Sheiko 2, Florea 1, Chiricuta 1 (1), Carasol, Vasilescu, Mitrescu

Baia Mare (antrenori Aurelian Rosca si Ioan Baban): Munteanu, Dumanska – Abbingh 8 (5), Do Nascimento 5, Ardean Elisei 5, Tatar 4, Marin 3, Vizitiu 2, Pineau 1, Szucs 1, Geiger.