Handbal: HCM Baia Mare s-a calificat in sferturile de finala ale Cupei Romaniei

33-26 (17-10) este scorul cu care HCM Baia Mare a invins miercuri pe HCM Ramnicu Valcea, in prima zi a turneului Cupei Romaniei la handbal feminin. Un rezultat care duce echipa baimareana in sferturile de finala, care vor avea loc maine, si unde trupa lui Buceschi si Kovacs va intanni pe HC Zalau. Jocul se va disputa de la ora 13.00 si va putea fi urmarit in direct la postul Digisport 3.

Baia Mare a avut probleme doar in primele minute ale jocului, cand a fost condusa cu 4-1, dar aceste probleme au fost corectate imediat, portarul Claudia Cetateanu s-a descurcat foarte bine si revenirea a fost doar o chestiune de timp. Echipa noastra a egalat, apoi si-a construit un avantaj linistitor, in partea a doua avand de mai multe ori distanta de peste 10 goluri, in cele din urma scorul fiind de 33-26. O victorie meritata, obtinuta fara extrem de mare efort, ceea ce este foarte bine in perspectiva meciului de maine. Si ce e mai frumos, fiecare jucatoare de camp care a intrat in teren a reusit sa inscrie cel putin un gol.

HCM Baia Mare – HCM Ramnicu Valcea: 33-26 (17-10)
Baia Mare: Cetateanu, Ungureanu – Rudics 3, Geiger 3, Nechita 2, Buceschi 1, Pirvut 1, Szucs 1, Ardean Elisei 8, Tatar 4, Tomescu 1, Bondar 2, Marin 2, Dinis Vartic 2, Oltean 2, Ghionea 1. Antrenori: Costica Buceschi si Magda Kovacs