Handbal: HCM Minaur a invins pe terenul liderei din play-out

minaur sadoveacHCM Minaur a castigat partida din deplasare de la Energia Pandurii Targu Jiu, cu scorul de 25-24 (12-13), intr-un meci din cadrul etapei a 2-a din play-out-ul Ligii Nationale de handbal masculin. O victorie pretioasa, in conditiile in care Vaslui a pierdut la Focsani. Asta inseamna sase puncte in plus si o mentiune suplimentara de terminat intrecerea la modul rezonabil. Ultimele doua clasate retrogradeaza direct, iar locurile 3 si 4 joaca baraj cu locurile 2 si 3 din Divizia A.

Gazdele au inceput bine jocul, conducand cu 4-2 dupa numai cinci minute de joc, acesta fiind singurul moment din prima repriza in care una dintre cele doua echipe s-a distantat la mai mult de un gol. In minutul 15, HCM Minaur a condus cu 8-9. Cu trei minute inainte de final, HCM Minaur preia din nou conducerea, scor 11-12 pe fondul unei eliminari de doua minute primite de Energia, care insa reuseste sa revina, conducand la pauza cu un avantaj minim, scor 13-12.

Imediat dupa reluare, gazdele se desprind pentru a doua data la doua goluri, scor 14-12, insa HCM Minaur a marcat doua goluri consecutive, egaland astfel la 14. In minutul 40, Energia a restabilit diferenta maxima de doua goluri, scor 16-14. HCM Minaur a revenit pe tabela de marcaj, iar in minutul 45 preia initiativa: 16-17. Echipa noastra a mai condus o data (18-19), dupa care Energia a marcat trei goluri consecutive, ducand scorul la 21-19. Totusi, HCM Minaur nu a renuntat. A tinut atacul, a tinut si apararea, am condus 23-22 si s-a terminat 25-24.

Etapa 2 play-out: CSU Danubius Galati – CSM Ploiesti (ora 20.00); Pandurii Energia Targu jiu – HCM Minaur Baia Mare: 24-25; CSM Focsani – HC Vaslui: 29-19