Handbal: HCM Minaur pierde la debutul in grupele Ligii Campionilor

hcm minaur karacicHCM Minaur a pierdut in Danemarca, scor 32-28 in deplasare la Skjern Handbold, in debutul in EHF Velux Champions League. La pauza, danezii au avut un avantaj de cinci goluri, scor 17-12. A fost primul meci in grupele Ligii Campionilor pentru echipa baimareana, in intreaga sa istorie.

Minaur sufera pe partea de constructie, acolo unde lipsesc Eklemovic si Stegavik, doi jucatori pe care sustinatorii nu-i pot uita, chiar daca au evoluat un singur sezon pentru noi. Aflitulin, Karacic si Popescu nu se ridica inca la valoarea lor. De asemenea, probleme sunt si pe pivot, unde se simte acum lipsa lui Pribanic. Cel putin doi-trei jucatori din lotul echipei noastre n-au ce cauta la Minaur. Iar cum Skjern poate juca in 14 jucatori, nu vad de ce Minaur trebuie sa aiba 20. Sponsori au ei (doi mari si 80 mai mici), noi avem buzunarul cetateanului.

Skjern a reusit sa marcheze primul gol al partidei, pentru ca Viorel Fotache sa egaleze pentru primul gol al Minaurului in EHF Velux Champions League. In prima parte a primei reprize, meciul s-a desfasurat sub semnul echilibrului, gazdele reusind sa conduca la maxim un gol.

Ultimul moment de echilibru a fost in minutul 13, la scorul de 6-6, pentru ca echipa din Skjern sa se distanteze pentru prima data la trei goluri la mijlocul reprizei, scor 9-6, avantaj marit trei minute mai tarziu, scor 10-16. La finalul primelor 30 de minute, Skjern a condus la cinci goluri diferenta, scor 17-12.

Imediat dupa reluare, HCM Minaur a reusit sa marcheze doua goluri consecutive, prin Ramba si Sadoveac, scor 17-14. In minutul 35, HCM Minaur a redus avantajul gazdelor la doar doua goluri, diferenta inregistrata ultima data in minutul 15. Tot de doua goluri a fost diferenta si in actul secund, scor 24-22 (7-10 in repriza secunda). Cu zece minute inainte de final, Skjern Handbold a condus cu 28-24. La final, gazdele s-au impus cu scorul de 32-28.

Pentru HCM Minaur, urmatorul meci va fi miercuri, 23 septembrie, de la ora 18.30, cand campionii Romaniei vor intalni in Liga Nationala pe CSM Ploiesti, intr-un meci restanta al etapei a sasea. in EHF Velux Champions League, HCM Minaur va intalni duminica pe teren propriu pe HC Motor Zaporozhye.

Skjern Handbold – HCM Minaur Baia Mare: 32-28 (17-12)

Arbitri: Bartosz Leszczynski si Marcin Piechota (Polonia). Delegat EHF: Bjorn Hogsnes (Norvegia)
Aruncari de la 7m: 4/6-1/1
Minute de eliminare: 8-6
Skjern: Pedersen, Dahl – Mikkelesen 9 (3), Rasmussen 7, Klitgaard 4, M. Christensen 3, Myrhol 3, Olsson 2, Sondergaard 2 (1), B. Christensen 2, Bergholt, Hansen, Svensson, Jorgensen. Antrenor: Ole Norgaard

HCM Minaur: Tatai, R. Pop – Sadoveac 8, Aflitulin 4 (1), Ramba 4, Ivancsik 3, Bera 3, Ghita 2, Cristescu 2, Fotache 1, Vilovski 1, Busecan, Karacic, Sabou. Antrenori: Lars Walther si Petru Pop.

Rezultatele primei etape din Grupa D: HC Motor Zaporoje (Ucraina) – HC Metalurg Skopje (Macedonia): 30-24; Kadetten Schaffhausen (Elvetia) – Elverum Handball Herrer (Norvegia): 30-31 – Steffen Stegavik a marcat 6 goluri pentru norvegieni; Skjern Handbold (Danemarca) – HCM Minaur Baia Mare (Romania): 32-28