septembrie 24, 2021

Handbal: HCM Minaur termina pe locul al doilea sezonul regulat si va intalni Stiinta Bacau

minaur23Dupa ce a savurat din plin succesul din Cupa Romaniei, unde a invins in finala tocmai pe Pandurii Energia Targu Jiu, HCM Minaur a avut de bifat miercuri un nou meci cu echipa gorjeana (de bifat si pentru ea, pana la urma). Cele doua meciuri au semanat ca evolutie a scorului, dar n-au semanat deloc ca ardoare, ca miza, ca mai orice.

La fel ca si duminica, cele doua echipe au avut o prima repriza echilibrata, cu avantaj de fiecare parte si cu un final de prima repriza mai bun pentru echipa noastra. Au fost multe greseli, multe ratari, si foarte putina emotie. Probabil ca dupa un meci cu o incarcatura fizica si psihica precum cel din finala Cupei Romaniei, timpul pentru refacere intergrala este mult mai mare.
In partea a doua, Minaur a reusit sa se desprinda imediat dupa pauza si a dus avantajul spre linistea tuturor (mai putin a oaspetilor). S-a ajuns la cinci goluri diferenta, ba chiar si la 7 goluri (27-20 si 29-22), dar finalul de joc, unde au aparut jucatorii care evolueaza de obicei mai putin, a apartinut oaspetilor, care au reusit sa reduca semnificativ din diferenta: 30-26.

Dupa sezonul regulat vor urma meciurile din play-off.

HCM Minaur Baia Mare – Pandurii Targu Jiu: 30-26 (15-12)
Arbitri: Ionut Velisca si Cristian Vlad (Buzau). Observator: Ilie Vizitiu (Deva)
Aruncari de la 7m: 3/3-3/5
Minute de eliminare: 10-6
Minaur: Tatai, R. Pop, Simulescu – Sabou 9 (3), Mihai 4, Bera 4, Pribanic 3, Stegavik 3, Grasu 3, Milas 3, Martinez 1, Martam A. Popescu, Busecan. Antrenori: Lars Walter si Petru Pop
Pandurii: Selaru – V. Stoica 5, Sifre 4, Acatrinei 4 (2), B. Manescu 2, Stankevicius 2, Apolzan 2 (1), Seabra 2, Dias 2, Ilies 1, Kekezovic 1, Dragnea 1, V. Popescu, Al. Manescu. Antrenor: Liviu Andries

Etapa a 26-a: CSM Bucuresti – Stiinta Bacau: 28-28; HCM Minaur – Pandurii Energia Targu Jiu: 30-26; CSU Suceava – Poli Timisoara: 30-30; Dunarea Calarasi – Steaua Bucuresti: 38-29; Potaissa Turda – HC Odorhei: 24-32; Dinamo Bucuresti – HCM Constanta: 25-22. HC Vaslui a stat

13. CSU Suceava – 13p (583-663) – 24

In play-off (15 aprilie, 6 si 7 mai) vom avea: Odorhei – Turda; HCM Minaur – Stiinta Bacau; Dinamo – Calarasi; Constanta – CSM Bucuresti (primul meci la echipa mai slab clasata, urmatoarele doua la echipa mai bine clasata dupa sezonul regulat)