Handbal masculin: Dinamo, calificata in premiera in optimile Ligii Campionilor

CS Dinamo Bucuresti s-a calificat in premiera in optimile de finala ale Ligii Campionilor la handbal masculin, dupa ce a invins echipa portugheza Sporting Lisabona, cu scorul de 26-24 (14-12), duminica, in Sala Dinamo, in returul play-off-ului competitiei, informeaza AGERPRES.

Dinamo, singura echipa neinvinsa in acest sezon al Ligii Campionilor, castigase si in prima mansa, cu 26-25.

Campioana Romaniei a dominat meciul de la un capat la altul, nefiind condusa niciun moment de formatia lusitana. Dinamo a fost la egalitate o singura data in prima repriza cu Sporting, 6-6, si a avut avantaj la un moment dat de patru goluri, 14-10, dar la pauza scorul a fost de 14-12.

In partea secunda, egalul a fost consemnat in doua randuri, 14-14 si 20-20, dar Dinamo s-a desprins la 23-20 si nu a mai putut fi oprita din drumul spre victorie, castigand cu 26-24.

Dinamo l-a pierdut in min. 18 pe unul dintre cei mai buni jucatori ai sai, croatul Ante Kuduz, care a primit cartonasul rosu, urmarind restul meciului din mijlocul galeriei.

Mihai Asoltanei a marcat 7 goluri pentru Dinamo, Mamdouh Shebib 6, Razvan Gavriloaia 5, Amine Bannour 3, Raul Nantes Campos 3, Stefan Vujic 2.

Extrema dreapta romana Valentin Ghionea a fost cel mai bun marcator de la Sporting, cu 5 goluri, Edmilson Araujo a marcat 4, Luis Frade 4, Francisco Tavares 4, Arnaud Bingo 2, Carlos Carneiro 2, Marko Vujin 1, Carlos Ruesga Pasarin 1, Tiago Rocha 1.

Au arbitrat germanii Lars Geipel si Marcus Helbig, iar delegat EHF a fost spaniolul Vicente Breto Leon.

In optimile de finala ale competitiei, Dinamo o va intalni pe puternica formatie franceza Paris Saint-Germain HB, clasata pe locul secund in Grupa A. Prima mansa va avea loc la Bucuresti, in perioada 18-22 martie, iar returul se va juca la Paris, in perioada 25-29 martie.