Handbal masculin: Franta a castigat al saselea titlu de campioana mondiala

Franta a devenit campioana mondiala pentru a sasea oara in istoria sa, gratie victoriei obtinute in fata Norvegiei cu 33-26 (18-17), duminica, in finala Mondialului 2017 de handbal masculin disputata la Paris-Bercy, informeaza AGERPRES.

”Les Bleus” au castigat un nou titlu planetar, la domiciliu, si au imbunatatit recordul absolut in aceasta competitie dupa succesele obtinute in 1995, 2001, 2009, 2011 si 2015.

In palmaresul Mondialelor, Franta devanseaza cu doua titluri Romania (1961, 1964, 1970, 1974) si Suedia (1954, 1958, 1990, 1999).

Dupa ce a pierdut titlurile european si olimpic in Polonia (locul 5) si respectiv Rio (locul 2), handbalistii francezi au reusit sa-si pastreze ultima coroana, demonstrandu-si astfel valoarea.

Acesta este al 11-lea titlu, pentru ca ”Les Bleus” mai au in palmares trei trofee europene (2006, 2010, 2014) si doua medalii de aur la Jocurilor Olimpice (2008, 2012).

La palmares, doar norvegienii au un trofeu in plus, reusind sa castige EURO disputat in Suedia in luna decembrie.

Pana acum, Franta nu a pierdut decat doua din cele 13 finale internationale din istoria sa, in fata Rusiei la Mondialul din 1993 si in fata Danemarcei la JO 2016.

Nikola Karabatic (5 goluri) si trupa sa au avut forta mentala pentru a domina o selectionata norvegiana, novice la acest nivel, dar valoroasa. Nordicii au pierdut in faza grupelor in fata francezilor (31-28), insa au jucat de la egal la egal, punandu-le probleme gazdelor competitiei in prima repriza.

In ciuda unei prestatii mai slabe a portarului Thierry Omeyer (2 parade din 12 suturi), inlocuit de Vincent Gerrard, inca o data decisiv dupa primul sfert de ora, si dificultatile intampinate de Nedim Remili, care a reusit doar 2 goluri din 7 suturi la poarta, in prima repriza, francezii au stiut sa-si adune fortele pentru a trece miraculos la conducere chiar inaintea pauzei, gratie unui al treilea gol al lui Valentin Porte (18-17).

Acest efort a fost esential in vederea reprizei a doua. Reveniti de la vestiare, francezii au profitat de greselile adversarilor, ducand in final scorul la 23-18 in minutul 36, gratie mai ales a eficacitatii extremelor Michael Guigou si Porte.

Sub privirile presedintelui Frantei Francois Hollande si ale celor circa 15.600 de spectatori prezenti in sala de la Paris-Bercy, Nikola Karabatic si colegii sai au continuat demolarea adversarului, impunandu-se in final cu 33-26.

Franta:
Marcatori: Remili (4), Narcisse (2), N. Karabatic (6), Mahé (5), Abalo (1), Sorhaindo (3), Guigou (5), Fabregas (2), Porte (5),
Portari: Omeyer (2 parade din 12 suturi), Gérard (11/27)
Selectioneri: Didier Dinart si Guillaume Gille

Norvegia:
Marcatori: Sagosen (1), Myrhol (4), Tonnesen (5), Jondal (2), Bjornsen (4), Gullerud (1), O’Sullivan (1), Tangen (3), Johannessen (1), Hansen (4)
Portari: Bergerud (13/42), Christensen (4/8)
Selectioner: Christian Berge