Handbal masculin: Minaur a castigat la Resita si urcat pe podium

Avizata de patania Stelei, care a invins la limita nou promovata din Resita in etapa precedenta, baietii de la Minaur au intrat in teren sa arate cine este seful inca din start. Gazdele au tinut ritmul doar pana in min. 7, cand scorul era favorabil baimarenilor cu 3-2, dupa care Minaur s-a distantat: 3-7 (11). Au urmat 12 minute in care echipa noastra a marcat de opt ori consecutiv, ducand diferenta la 12 goluri, pe fondul unei aparari excelente si a unei rate sporite la finalizare: 3-15 (23). Resitenii s-au straduit sa revina in joc, dar tot ce au putut face pana la pauza a fost sa reduca din handicap: 7-18 (30).

In partea a doua a jocului, antrenorii echipei noastre au schimbat total echipa, iar cea care a evoluat in ultimele 30 de minute a marcat doar opt goluri, primind in schimb 15, dar victoria n-a fost pusa niciun moment la indoiala. De altfel, cea mai mica diferenta de scor din partea a doua a fost chiar cea cu care s-a incheiat meciul. Foarte buna evolutia lui Paul Simulescu in poarta celor de la Resita.

CSM Resita – CS Minaur Baia Mare: 22-26 (7-18)

Sala sporturilor din Resita; cca 1000 spectatori
Au arbitrat: Bogdan Ciobea (Pitesti) – Bogdan Dordea (Sibiu). Obs. V. Sighicea (Rm. Valcea)
Aruncari de la 7m: 5-6 (transformate: 4-4; au ratat: Dediu / Csepreghi, Bera). Minute de eliminare: 4-6

Resita: Vuita, Simulescu – Belchite 6/9, Bahan 5/5 (4 din 7m), Mledenciu 3/3, Santeiu 2/2, L. Ignat 2/4, Daia 1/2, Starcenko 1/2, Tiu 1/4, Dediu 1/4, Rohozneanu 0/1, Heimbach 0/1, Vulpe 0/1. Antrenori: Alin Vaidasigan si Mihai Rohozneanu

CS Minaur: Ionut Ciobanu, Adrian Tenghea – Milan Kotrc 6/6 (2 din 7m), Alexandru Csepreghi 5/7, Vojislav Brajovic 3/3, Calin Cabut 3/3, Andrei Buzle 3/4, Daniel Muresan 2/3, Tudor Botea 1/4 (din 7m), Georgel Haiduc 1/4, Albert Cristescu 1/2, Daniel Bera 1/4 (din 7m), Robert Nagy, Teo Coric 0/1, Janja Vojvodic 0/1, Mihai Busecan. Antrenori: Stephane Plantin si Alexandru Sabou