Handbal masculin: Minaur a pierdut amicalul cu Ferencvaros Budapesta

PNL

Joi, CS Minaur participa la Cupa “Konkoly Karoly” de la Budapesta. Baimarenii au jucat la pranz primul meci, cu Ferencvaros Budapesta (locul 8 editia trecuta de campionat in Ungaria). Gazdele s-au impus cu scorul de 29-26 (16-13).

Fradi a inceput meciul mai bine, mai montata, si a reusit sa puna o diferenta de scor destul de confortabila: 9-4 (13), 12-5 (17). Datele problemei s-au schimbat din acel moment si Minaur a inceput sa conteze cu adevarat in joc, reducand diferenta: 12-10 (20), 15-12 (28), 16-13 (la pauza).

Elevii pregatiti de Stephane Plantin si Alexandru Sabau au facut o repriza secunda mai buna, una incheiata la egalitate, 13-13. Evolutia scorului: 16-14 (34), 21-18 (43), 25-19 (49), 27-22 (55) si 29-26 (final).
Minaur: Tenghea, Apostu, Ciobanu – Nagy 2, Botea 4, Buzle 1, Muresan, Cabut 2, Kotrc 1, Haiduc 1, Coric 1, Cip 1, Busecan 1, Csepreghi 7, Vojvodic 2, Brajovic 1, Bera 2.

Tot astazi, dar de la ora 18.30, CS Minaur va intalni echipa Balatonfured (locul 4 editia trecuta de campionat). Maine, hanbalistii de la Minaur vor mai face un antrenament in Ungaria, dupa care se vor intoarce acasa.

Amicalele de pana acum

Potaissa Turda – CS Minaur Baia Mare: 26-24 (13-10)

Minaur: Ciobanu (5), Apostu (1), Tenghea (3) – Haiduc 1, Csepreghi 3, Brajovic 4, Cabut 2, Nagy, Cristescu 2, Bera 2, Vojvodic 3, Coric 1, Busecan, Muresan 1, Botea 1, Kotrc 4
CS Minaur Baia Mare – Poli Timisoara: 28-26 (13-10)

Minaur: Apostu, Ciobanu, Tenghea – Bera 3, Bota 4, Brajovic 3, Busecan 1, Cabut 1, Cip 3, Cristescu, Cespreghi 4, Kotrc 2, Muresan 2, Nagy, Vojvodic 3, Coric, Haiduc 1

In zilele de 16 si 17 august, CS Minaur va participa la un turneu la Fagaras. Vineri, 16 august, va intalni pe CSM Resita (ora 16.00), iar in functie de rezultatul acestui meci, in ziua a doua va primi replica uneia dintre echipele CSM Fagaras sau CSU Suceava. Jocul dintre invinsele din prima zi va avea loc de la ora 10.00, in timp ce castigatoarele vor juca de la ora 12.00.