Handbal masculin: Minaur a pierdut pe mana ei la Focsani

PNL

Joi, 21 noiembrie, Sala Sporturilor din Focsani a fost gazda partidei de handbal masculin dintre CSM Focsani si CS Minaur Baia Mare, din cadrul etapei a 12-a din Liga Zimbrilor. Din pacate, am pierdut la un gol diferenta, desi la un moment dat am condus cu patru goluri. A venit insa acea “clasica perioada slaba” din a doua repriza, prezenta aproape in fiecare joc, iar gazdele au intors rezultatul. {i asa puteam obtine mai mult, dar n-am putut marca mai mult pe final.

Minaur n-a inceput deloc grozav meciul, fiind condusa cu 4-1 (7), urmare a unor ratari sau a unor greseli de tehnica individuala. Brajovic si Haiduc aduc diferenta la un gol, 4-3 (9), insa gazdele merg din nou la trei: 7-4 (13). Desi jucam cu un om in minus dupa eliminarea lui Nagy, strangem din nou: 7-6 (16). Situatia se repeta si Focsani se duce din nou la trei goluri, reusind sa pastreze distanta pana la 12-9 (23). Urmeaza sapte minute excelente pentru Minaur, in care nu se primeste niciun gol (si cu ajutorul lui Ciobanu care a prins doi de 7m in prima parte), insa inscrie de cinci ori la rand si intra la cabine cu 12-14.

Partea a doua debuteaza destul de prudent, cu gazdele incercand sa revina, dar Minaur mai atenta in aparare, cu Ciobanu din nou eficient, astfel ca s-a ajuns la 14-18 (39) si 15-19 (40). Aici a venit insa marea pauza de aproape 10 minute, timp in care Minaur n-a marcat deloc, dar a primit in schimb sase goluri la rand: 21-19 (38). Gazdele au tinut de scor, au reusit chiar sa mearga la trei: 25-22 (52). Apoi au marcat Cip si Kotrc, Marijanac a punctat si el dintr-un 7m usor acordat: 26-24 (56). Pierdem balonul in atac, apoi Cabut recupereaza si inscrie pe contraatac: 26-25 (57.30). Kotrc recupereaza si el, dar nu finalizam. Tenghea prinde la Eros si mai avem 50 de secunde de atac. Cu opt secunde inainte de ultimul fluier, aruncarea lui Cip din extrema este parata de portarul gazdelor si meciul se termina cu 26-25. Trei puncte mari pierdute.

Minaur va avea un final de an de foc, cu foarte multe meciuri. Dupa acest meci, joia viitoare, baimarenii vor juca acasa cu Vaslui (un meci ce va avea loc la {coala 5), apoi voi juca la CSM Bucuresti. Luni, 9 decembrie, Minaur va juca acasa in optimile Cupei Romaniei cu CSM Bacau, pe 12 decembrie are meci in deplasare, la Constanta, iar pe 15 decembrie, daca trece de CSM Bacau, va juca meciurile din sferturile Cupei.

CSM Focsani – CS Minaur Baia Mare: 26-25 (12-14)

Sala sporturilor din Focsani; cca 1000 spectatori

Arbitri: Gabriel Badiu – Ioan Barbu (ambii din Cluj Napoca). Obs. G. Antonescu (Pitesti)

Aruncari de la 7m: 5-1 (transformate: 3-1; au ratat Sladic, Miroiu). Minute de eliminare: 8-6

CSM Focsani: Emiliam Marocico, Marius Closca – Valentin Patru 2/2, Tiberiu Popovici, Mihaita Miroiu 5/9 (unul din 7m), Madalin Tutu 4/5, Didi Hrimiuc 0/2, Valentin Mocanu 3/7, Bogdan Rata 4/4, George Nutu, Sasa Marijanac 3/5 (2 din 7m), Attila Eros 3/5, Ilija Sladic 2/4, Bogdan Manescu. Antrenor: Dalibor Cutura

CS Minaur: Ionut Ciobanu (10 interventii, a aparat si 2 de 7m), Adrian Tenghea (2 interventii) – Milan Kotrc 5/8, Daniel Bera 1/1, Alexandru Csepreghi 5/9 (unul din 7m), Tudor Botea 0/1, Janja Vojvodic, Calin Cabut 3/4, Andrei Buzle, Vojislav Brajovic 5/9, Daniel Muresan 1/1, Georgel Haiduc 1/1, Tomas Cip 1/2, Teo Coric 3/5, Robert Nagy, Mihai Busecan. Antrenori: Antrenori: Stephane Plantin, Alexandru Sabou si Razvan Pop.

Din etapa 11 s-au mai disputat meciurile: SCM Politehnica Timisoara – Dunarea Calarasi: 23-22; CSM Fagaras – AHC Potaissa Turda: 30-29; CSM Vaslui – Steaua Bucuresti: 28-33; AHC Dobrogea Sud Constanta – CSM Resita: 26-18

Se vor mai juca: Dinamo Bucuresti – CS HC Buzau (duminica, 24 noiembrie, 16.15); CSM Bucuresti – CSM Bacau (marti, 3 decembrie, 17.30).