Handbal masculin: Minaur pierde finala EHF European Cup cu Naerbo

Echipa norvegiană Naerbo a câștigat finala EHF European Cup, după ce a învins și în meciul tur formația CS Minaur Baia Mare, scor 27-26, într-un joc care s-a disputat sâmbătă, 28 mai, în Sala Polivalentă ”Lascăr Pană”.

Deși a condus cu 3-1 în startul partidei, băimărenii au alergat aproape tot meciul după egal, punct în care au ajuns în minutul 49 (23-23). Din păcate, ratările și greșelile prea multe pentru o finală au costat echipa Minaur trofeul.

Au marcat pentru Minaur: Stefan Vujic 6 goluri, Andrei Buzle 4, Stevan Vujovic 4, Anderson Da Silva Mollino 4, Călin Căbuţ 3, Tudor Buguleţ 2, Gabriel Massuca Teca 1, Milan Kotrc 1, Tomas Cip 1.

Naerbo: Andreas Horst Haugseng 6 goluri, Tord Haugseng 6, Theodor Svensgard 4, John Thue 4, Lars Sigve Hamre 3, Ole Naerland 2, Rassin Haugseng 1, Tord Aksnes Lode 1.

De remarcat atmosfera fabuloasă din sală, peste 2.000 de persoane scandând numele Minaur, uneori chiar și în picioare, încă dinainte ca meciul să înceapă. Din Norvegia, echipa Naerbo a fost încurajată de câteva zeci de suporteri.

Rămâne cu siguranță o performanță notabilă în Europa pentru handbalul băimărean.

Pe pagina de Facebook, ZiarMM a transmis în direct cele mai importante momente dinaintea și după cele 60 de minute de joc.