Handbal masculin: Minaur pierde meciul cu CSM Bucuresti, dar ramane pe podium

CS Minaur Baia Mare a jucat vineri in deplasare, cu CSM Bucuresti, in ultima etapa din turul Ligii Zimbrilor la handbal masculin. Din pacate n-a putut veni acasa nici macar cu un punct, fiind invinsa cu 29-24.

Baimarenii n-au avut o prima repriza tocmai fericita fiind nevoiti sa vina mereu dupa adversar, care a inceput mai bine jocul, avand 5-2 (9). Diferenta de scor s-a mentinut intre doua si trei goluri, dar la un moment dat am avut sansa sa venim la un singur gol, insa Kotrc a ratat singura aruncare de la 7m acordata echipei noastre in prima repriza. Din pacate, de la 11-9 s-a ajuns la 14-10, scor cu care s-a incheiat prima parte.

Partea a doua a fost echilibrata, desi gazdele au dominata startul reprizei secunde: 18-13 (37) sau 19-14 (40). Am marcat apoi de doua ori la rand, de la 21-17 (41), iar de doua ori consecutiv, pentru ca in min. 48 sa ne apropiem la un singur gol: 22-21. Pastram distanta pana la 24-23 (53), dupa care, si pe fondul unor eliminari, primim trei goluri la rand si nu mai avem puterea sa revenim in joc. Minaur pierde cu 29-24, dar isi pastreaza locul de pe podium.

CSM Bucuresti – CS Minaur Baia Mare: 29-24 (14-10)

Arbitri: Lucian Cruceru (Drobeta Turnu Severin) si Adrian Eremia (Targu Jiu). Obs. Gheorghe Bejinariu (Pitesti)

Aruncari de la 7m: 3-4 (transformate: 2-3; au ratat: Bizau / Kotrc). Minute de eliminare: 12-12 (in min. 57, Coric a fost descalificat dupa a treia eliminare)

CSM Bucuresti: Jakub Krupa, Mihai Merla, Sebastian Baciu – Henrique Teixeira 3/4 (2 din 7m), Robert Militaru 1/1, Goce Georgievski 5/6, Aron Dedu 3/4, Adrian Rotaru 1/1, Viorel Fotache 0/1, Liviu Caba 2/3, Mihai Nica 0/1, Ionut Ramba 6/6, Mihai Becheru, Chike Onyejekwe 5/6, Ciprian Aungurenci, Octavian Bizau 3/5. Antrenor: Dan Anca

Minaur: Ionut Ciobanu, Adrian Tenghea – Milan Kotrc 3/5, Daniel Bera 0/2, Alexandru Csepreghi 3/3 (din 7m), Tudor Botea 4/5, Janja Vojvodic 4/6, Calin Cabut 2/4, Andrei Buzle, Vojislav Brajovic 1/2, Daniel Muresan 2/5, Tomas Cip 2/2, Teo Coric 2/2, Albert Cristescu, Robert Nagy, Mihai Busecan. Antrenori: Stephane Plantin, Alexandru Sabou si Razvan Pop.

Urmeaza o perioada extrem de incarcata pentru Minaur. Echipa noastra va juca luni in Cupa Romaniei cu CSM Bacau (optimi de finala, ora 18.00, Sala Polivelanta, cu clujenii Marza si Nedelea arbitri). Vine pe 12 decembrie o deplasare tocmai la Constanta, iar un ultim meci, daca ne calificam, va fi pe 15 decembrie (sau in jurul acestei date, in sferturile Cupei).