Handbal masculin: Minaur s-a calificat in optimile de finala ale Cupei Romaniei

PNL

Duminica dupa-amiaza, CS Minaur a jucat in deplasare cu CSM Resita, in 16-imile Cupei Romaniei la handbal masculin. Baimarenii au izbutit sa invinga echipa gazda la limita, 27-26, cu un gol marcat in ultimele 4 secunde de joc de Vojvodic. N-a fost deloc un meci asemanator cu cel din turul Ligii Zimbrilor, in care Minaur s-a impus cu 26-22, dar in care a avut si mai bine de 10 goluri diferenta.

Intre timp, datele s-au mai schimbat. Resita a schimbat antrenorul, locului lui Ilie Vaidasigan fiind luat de fostul jucator al ros-negrilor, Bojan Butulja. In plus, tehnicianul sarb a putut beneficia si de aportul a doi jucatori foarte importanti, portarul Shota Tevzadze si interul Dusan Trifkovic. Jocul a fost mult mai echilibrat, iar gazdele au pus mult mai multe probleme.

Dupa un prim gol marcat de Brajovic, Resita inscrie de trei ori la rand: 3-1 (4). Minaur egaleaza la 4 (8), iar jocul ramane echilibrat, cu usor avantaj in favoarea gazdelor. Se munceste serios de ambele parti, se joaca si in inferioritatea numerica minute bune, iar finalul primei parti este incandescent. De la 10-10 (min. 27.41), Baia Mare puncteaza de trei ori prin Brajovic si Kotrc (2) si face 10-13. Cristescu este eliminat de doua ori in trei minute, apoi Mledenciu inscrie de doua ori intr-un interval de 10 secunde si la pauza se intra cu 12-13.

Dupa reluare, Resita egaleaza la 13, apoi vine o dubla semnata Tudor Botea. Diferenta creste la patru goluri in favoarea echipei noastra: 15-19 (42). Urmeaza momente bune de joc pentru gazde, care reusesc sa egaleze la 20 (47), dar Minaur revine repede la conducere: 21-22 (50), 22-24 (52). Barbus egaleaza la 25, apoi Brajovic, cel mai bun marcator al echipei baimarene in acest meci face 25-26. Mai sunt trei minute si nimeni nu reuseste mare lucru. Cu 15 secunde inainte de final, Ciobanu scoate aruncarea din extrema a lui Mledenciu, dar arbitrii acorda 7m (nu prea s-a vazut). Trifkovic reuseste sa inscrie si egaleaza la 26. Se repune mingea rapid, Vojvodic bate pe ambele picioare si arunca in dreapta portarului pentru 26-27. Mai sunt patru secunde, dar nu mai conteaza, Minaur se califica in optimile de finala.

CSM Resita – CS Minaur Baia Mare: 26-27 (12-13)

Arbitri: Claudiu Belean (Targu Mures) – Marcel Sas (Oradea). Obs. Ion Serbu (Bucuresti)

Aruncari de la 7m: 2-3 (transformate 2-2; a ratat Kotrc). Minute de eliminare: 12-16 (in min. 46, Nagy – descalificat dupa ce a fost sanctionat cu trei eliminari)

Resita: Tevzadze, Simulescu – Trifkovic 9 (2 din 7m), Mledenciu 4, Barbus 4, Vulpe 2, Bahan 2, Lucian Ignat 2, Santeiu 1, Starcenko 1, Heimbach 1, Belchite, Boriceanu, Daia, Dediu, Boriceanu, Tiu. Antrenor: Bojan Butulja

Minaur: Adrian Tenghea, Ionut Ciobanu – Robert Nagy, Tudor Botea 2/4, Andrei Buzle, Daniel Muresan 2/5, Calin Cabut 1/1, Milan Kotrc 6/9, Teo Coric 2/2, Tomas Cip 1/6, Mihai Busecan, Alexandru Csepreghi 2/3 (2 din 7m), Vojislav Brajovic 10/13, Janja Vojvodic 1/3, Albert Cristescu, Daniel Bera. Antrenori: Stephane Plantin si Alexandru Sabou