Handbal: Romania castiga si al treilea meci de la Campionatul Mondial Under 20

Marti, echipa nationala de handbal tineret a Romaniei a castigat al treilea meci de la turneul final al Campionatului Mondial din Croatia. De aceasta data, fetele antrenate de Popa Sevistean si Cristi Preda au reusit sa se impuna cu 30-24, dar jocul a fost unul foarte greu, adversarele noastre conducand la pauza cu 14-10.

Partida a fost echilibrata pana la jumatate primei reprize (scor 5-4), moment in care Slovenia s-a descurcat mult mai bine si au marcat de sase ori consecutiv: 5-10 (20). Romania a marcat din nou dupa 10 minute, iar la pauza s-a intrat cu 10-14.
In primele cinci minute din repriza secunda am revenit in joc, si am egalat la 15. Echilibru a mai fost pana la 20-19 (45), apoi fetele noastre au marcat de cinci ori consecutiv: 25-19 (49). Finalul de joc n-a adus multe schimbari, iar Romania s-a impus in finala cu 30-24 si are maximum de puncte in grupa D.
Romania: Serban (4 interventii), Dedu (o interventie), Inculet – M. Constantinescu 10, Perianu 5, Tanasie 5, Chiricuta 4, Pricopi 3, Tiron 1, Zamfirescu 1, Cirjan 1, Safta, L. Popa, Cicic, Carabulea
Slovenia: Hrovatic (7), Golob (3), Tripkovic – Stanko 9, Ugrin 6, Juric 2, Leski 2, Milakovic 1, Ljepoja 1, Pisek 1, Mrmolja 1, Jagurdzija 1.