Handbal: Victorie pentru Minaur la Sighisoara

Sportivii de la Minaur au castigat cu 35-27, in Sala “Radu Voina” din Sighisoara, impotriva echipei locale HCM. La pauza, diferenta dintre cele doua echipe a fost de trei goluri, scorul fiind de 15-18. Va reamintim faptul ca aceasta partida a deschis etapa cu numarul 24 din Divizia A, seria B.

Primele sase minute de joc au fost echilibrate. De la 4-5, baimarenii au reusit sa marcheze doua goluri consecutive si s-au  distantat astfel la 4-7, in minutul zece. Diferenta s-a marit la patru goluri in minutul 18, cand scorul era de 12-8 in avantajul echipei Minaur. Gazdele s-au apropiat la un singur gol cu trei minute inainte de final, cu un scor de 14-15, insa pentru o perioada scurta de timp. In pauza, Minaur a intrat la vestiare cu un avantaj de trei goluri, respectiv 18-15.

Cu trei goluri consecutive inca din startul reprizei secunde, CS Minaur s-a distantat la 21-15, in minutul 32 si s-a desprins decisiv. Diferenta a crescut la sapte goluri in minutul 35, cand scorul era de 23-16. Cea mai mare diferenta a fost in minutul 54, scorul fiind de 24-34. In final, CS Minaur s-a impus cu 35-27.

CS Minaur mai are de disputat in acest sezon inca doua meciuri, acasa cu CSU Constantin Brancusi Tg. Jiu (vineri 19 mai, ora 16:00) si in deplasare la CSU CNOT Brasov (sambata 27 mai).

HCM Sighisoara – CS Minaur 27-35 (15-18)

Au arbitrat: Dacian Chiriac – Daniel Vlasa (Bistrita-Nasaud)

Aruncari de la 7m: 2-3 (transformate 1-3)

Minute de eliminare: 2-8

Echipa CS Minaur a fost compusa din: Alexandru Bucataru, Paul Simulescu – Alexandru Sabau (8 goluri), Tudor Botea (6), Alin Campan (6), Daniel Muresan (4), Bogdan Mihai (3), Robert Nagy (2), Razvan Farcas (2), Tudor Marta (2), Yurii Pop (1), Alexandru Farcas (1), Benjamin Szabo, Cristi Bodnarescu, Razvan Mledenciu.

Antrenor: Raul Fotonea