Hochei: NHL-St. Louis Blues a restabilit egalitatea in duelul pentru Cupa Stanley

Echipa St Louis Blues a restabilit egalitatea in duelul pentru Cupa Stanley, trofeul atribuit campioanei Ligii profesioniste nord-americane de hochei pe gheata (NHL), invingand in deplasare, cu scorul de 3-2 dupa prelungiri, formatia Boston Bruins, in cel de-al doilea meci al acestei finale, disputat miercuri seara, relateaza Agerpres.

Oaspetii au marcat golul victoriei prin fundasul suedez Carl Gunnarsson, in cel de-al patrulea minut de prelungiri.

Blues a obtinut cu aceasta ocazie prima sa victorie intr-o partida de Cupa Stanley, dupa ce a pierdut toate cele trei finale NHL disputate anterior (1968, 1969 si 1970) fara sa castige nici macar un singur joc.

In primul meci al finalei NHL editia 2018-2019, disputat luni tot la arena TD Garden din Boston, gazdele s-au impus cu scorul de 4-2. Urmatoarele doua partide vor avea loc sambata si luni la St Louis (Missouri).