Inot: Inotatorii baimareni au cucerit 15 medalii la Nationale in primele trei zile

Reclame home 1
Reclame home 1

inot podiumA treia zi a Campionatelor Nationale de inot pentru seniori, tineret si juniori, care se disputa la Bacau, a adus un rezultat deosebit pentru Marius Radu, care a castigat proba de 200 metri liber, cu record national de seniori. Timpul sau de 1:48:63 a doborat o performanta veche de 14 ani, care ii apartinea lui Dragos Coman. Daniel Martin a reusit un nou record national la 100 metri spate, categoria juniori 16 ani, cu performanta de 55:56.

Baimarenii s-au descurcat binisor si in aceasta a treia zi, reusind o medalia de bronz la seniori, cu stafeta combinata a LPS (aur la tineret), precum si alte trei clasari pe podium in intrecerea la categoria tineret.

200 m liber F: 1. Ionela Cozma (Dinamo) – 2:04.38; 2. Ana Dascal (U Cluj) – 2:05.43; 3. Andreea Blindu (CSM Cluj) – 2:06.82; 6. Kristina Maria Schneider (LPS) – 2:10.46. Finala B: 5. Florina Lorena Bud (LPS) – 2:16.14
200 m liber M: 1. Marius Radu (CSB) – 1:48.63; 2. Alexandru Coci (U Cluj) – 1:52.91; 3. Alin Artimon (CSB) – 1:54.06; 7. Mihai Nas (LPS) – 1:58.20. Finala B: 3. Alex Richard Szilagyi (LPS) – 1:59.45; 8. Robert Verba (CSM) – 2:03.70
50 m bras F: 1. Florina Ilie (CSU Pitesti) -33.03; 2. Andreea Puchiu (YST) -33.76; 3. Diana Lissov (SSV) – 34.63; 5. Dorin Pusztay (CSM) – 35.06
50 m bras M: 1. Andrei Gradinaru (Farul) – 29.98; 2. Ion Manoliu (Olimpia) – 30.18; 3. Andreas Dinca (LER) – 30.40; 5. Liviu Tufaru (LPS) – 30.79. Finala B: 1. Bogdan Teodorescu (CSM) – 30.66
100 m spate F: 1. Carina Macavei (U Cluj) – 1:04.27; 2. Cristina Nicolae (Steaua) – 1:06.10; 3. Alexandra Dobrin (CSU Pitesti) – 1:06.23. Finala B: 3. Melisa Gherghel (CSM) – 1:11.32
100 m psate M: 1. Robert Glinta (U Cluj) – 54.97; 2. Daniel Martin (Bacau) – 55.56; 3. Daniel Macovei (Delfinul) – 56.37. Finala B: 7. Robert Verba (CSM) – 1:03.36; 8. Andrei Ungur (LPS) – 1:07.68
4×100 m mixt combinat: 1. CSU Pitesti – 4:06.10; 2. CSU Pitesti – 4:11.82; 3. LPS Baia Mare (Ungur, Nas, Schneider, Orzac) – 4:12.02. Finala B: 1. CSM Baia Mare (Gherghel, Teodorescu, Pech, Pusztay) – 4:27.34

Tineret
Locul 1: stafeta 4×100 m mixt combinat LPS Baia Mare (Ungur, Nas, Schneider, Orzac)
Locul 2: Bogdan Teodorescu (CSM) – 50 m bras
Locul 3: Mihai Nas (LPS) – 200 m liber; Doris Pusztay (CSM) – 50 m bras
Locul 4: Kristina Maria Schneider (LPS) – 200 m liber
Locul 5: stafeta 4×100 m mixt combinat CSM Baia Mare (Gherghel, Teodorescu, Pech, Pusztay)
Locul 6: Alex Richard Szilagyi (LPS) – 200 m liber
Palmares dupa trei zile Seniori
Locul 1 (1): Kristina Maria Schneider (LPS) – 100 m fluture
Locul 2 (2): stafeta 4×100 m liber combinat LPS Baia Mare (Nas, Coste, Orzac, Schneider); stafeta 4x200m liber LPS Baia Mare (Nas, Szilagyi, Ungur, Coste)
Locul 3 (1): stafeta 4×100 m mixt combinat LPS Baia Mare (Ungur, Nas, Schneider, Orzac)

Palmares dupa trei zile la Tineret
Locul 1 (4): Kristina Maria Schneider (LPS) – 100 m fluture; stafeta 4×100 m liber combinat LPS Baia Mare (Nas, Coste, Orzac, Schneider); stafeta 4×200 m liber LPS Baia Mare (Nas, Szilagyi, Ungur, Coste); stafeta 4×100 m mixt combinat LPS Baia Mare (Ungur, Nas, Schneider, Orzac)
Locul 2 (2): Kristina Maria Schneider (LPS) – 100 m liber; Bogdan Teodorescu (CSM) – 50 m bras
Locul 3 (5): Florin Coste (LPS) – 100 m liber; Andrei Nicusor Bota (LPS) – 200 m fluture si 800 m liber; Mihai Nas (LPS) – 200 m liber; Doris Pusztay (CSM) – 50 m bras

Print Friendly, PDF & Email
Reordonat – Reclame home 2

Related posts

1 Comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Reclame sfarsit articole
Reclame sfarsit articole
Reclame sfarsit articole
Reclame sfarsit articole
Reclame sfarsit articole
Reclame sfarsit articole
Reclame sfarsit articole
Reclame sfarsit articole
Reclame sfarsit articole