Inot: Patru medalii pentru Kristina Schneider in prima zi a Campionatelor Nationale

PNL

kristina schneiderIn perioada 23-27 martie, in municipiul Bacau, se disputa Campionatul National de inot pentru seniori, tineret si juniori, competitie la care iau parte si sportivi de la cele trei cluburi de inot din Baia Mare, LPS, CSM si CSS 2. In prima zi de intreceri, sportivii baimareni au cucerit o medalie de aur si una de argint la seniori, precum si alte doua medalii de aur la tineret. De remarcat ca sportiva Kristina Maria Schneider a cucerit aurul la 100 m fluture (seniori si tineret), ea fiind prezenta si in stafeta medaliata cu aur la tineret si cu argint la seniori.

Seniori

50 m spate F: 1. Ana Iulia Dascal (“U” Cluj) – 30.74; 2. Carina Macavei (“U” Cluj) – 30.77; 3. Andreea Puchiu (YST) – 30.87. Finala B: 6. Paula Reka Orzac (LPS) – 32.70; 8. Melisa Gherghel (CSM) – 32.97

50 m spate M: 1. Robert Glinta (“U” Cluj) – 25.76; 2. Daniel Martin (Bacau) – 26.06; 3. Dylan Sali (Dinamo) – 26.55. Finala B: 1. Andrei Ungur (LPS) – 27.87; 2. Richard Alex Szolagyi (LPS) – 28.00; 5. Robert Verba (CSM) – 28.12); 6. Florin Coste (LPS) – 28.43

400 m mixt M: 1. Maria Gadea (MTS) – 5:01.12; 2. Emilia Colti Dumitrescu (Petrolul) – 5:03.20; 3. Andreea Dragoi (Aqua Team Bucuresti) – 5:05.50

400 m mixt M: 1. Alexandru Coci (“U” Cluj) – 4:31.23; 2. Alexandru Badeata (CSU Pitesti) – 4:33.80; 3. Bogdan Petre (SPL) – 4:36.85

100 m fluture F: 1. Kristina Maria Schneider (LPS Baia Mare) – 1:03.33; 2. Alexandra Dobrin (CSU Pitesti) – 1:03.38; 3. Gabriela Gadea (Aqua Team) – 1:04.24. Finala B: 7. Florina Lorena Bud (LPS) – 1:08.88

100 m fluture M: 1. Alexandru Coci (“U” Cluj) – 54.63; 2. Robert Glinta (“U” Cluj) – 55.68; 3. Daniel Martin (Bacau) – 55.75. Finala B: 1. 5. Andrei Nicusor Bota (LOS) – 59.70; 7. Emanuel Alex Marginean (LPS) – 1:00.77

4×100 m liber combinat: 1. “U” Cluj – 3:39.46; 2. LPS Baia Mare (Nas, Coste, Orzac, Schneider) – 3:44.14. Finala B: 1. LPS Baia Mare (Ungur, Szilagyi, Balazs, Bud) – 3:52.73; 4. CSM Baia Mare (Pech, Pusztay, Verba, Gherghel) – 4:03.07

Tineret

Locul 1: Kristina Maria Schneider (LPS) – 100 m fluture; stafeta combinata 4×100 m liber LPS (Nas, Coste, Orzac, Schneider)

Locul 4: stafeta combinata 4×100 m liber LPS (Ungur, Szilagyi, Balazs, Bud)

Locul 6: Andrei Ungur (LPS) – 50 m spate.

ZiarMM

Print Friendly, PDF & Email
Reclame home 2
Reclame home 2
Reclame home 2
Reclame home 2
Reclame home 2

Related posts

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Reclame home 1