Liga Campionilor: Chelsea si Dortmund, umilite in sferturi

Reclame home general

Paris Saint-Germain a invins pe Chelsea Londra cu scorul de 3-1 (1-1), miercuri seara, pe stadionul ”Parc des Princes”, in prima mansa a sferturilor de finala ale Ligii Campionilor la fotbal.

Parizienii au deschis scorul foarte rapid, prin Ezequiel Lavezzi (4), care a catapultat in plasa o minge respinsa gresit de Terry. Chelsea a preluat controlul jocului, dar tot argentinianul Lavezzi a avut o ocazie buna de gol, insa sutul sau din unghi s-a dus in plasa laterala.

”Blues” a restabilit egalitatea in min. 27, din penalty, prin Eden Hazard, dupa ce Thiago Silva l-a agatat in careu pe Oscar.

Lavezzi (34) a fost din nou periculos, din lovitura de colt, dar Branislav Ivanovic a respins de pe linia portii.

In repriza secunda, PSG a presat tot mai mult si a impins-o pe Chelsea in propria jumatate, iar echipa lui Blanc a preluat, in mod firesc, conducerea pe tabela de marcaj: Ezequiel Lavezzi a centrat din lovitura libera, iar mingea a intrat in plasa din David Luiz 61).

PSG a suferit o lovitura importanta, vedeta Zlatan Ibrahimovic accidentandu-se spre finalul partidei, dar campioana Frantei a reusit sa mai inscrie un gol foarte important in prelungiri, prin argentinianul Pastore (90+3), o reusita individuala.

Partida revansa de pe ”Stamford Bridge” va avea loc pe 8 aprilie.

Real Madrid a facut un pas mare spre semifinalele Ligii Campionilor la fotbal, gratie victoriei cu scorul de 3-0 (2-0) in fata formatiei Borussia Dortmund, inregistrata miercuri seara pe stadionul ”Santiago Bernabeu”, in prima mansa a sferturilor de finala ale competitiei.

Gareth Bale (3), Isco (27) si Cristiano Ronaldo (57) au marcat golurile madrilenilor.

Galezul Bale a deschis scorul dupa doar trei minute de joc, dupa o pasa venita de la Daniel Carvajal. Portarul Weidenfeller a intervenit apoi excelent la lovitura libera executata de Ronaldo (12), dar nu a mai putut face nimic in fata lui Isco (27), care a majorat diferenta formatiei spaniole. Portarul Borussiei a mai salvat un gol si in fata lui Bale (30), tot din lovitura libera.

Echipa din Dortmund a avut o singura actiune mai periculoasa, in min. 33, dar Casillas a respins sutul lui Kevin Grosskreutz.

Dupa pauza, cele doua formatii au alternat ocaziile de gol, Weidenfeller salvand golul in fata lui Bale (48), dupa care sutul lui Aubameyang (49) a ocolit tinta la poarta cealalta.

Real a marcat si al treilea gol, prin portughezul Ronaldo (57), care a egalat recordul de goluri marcat intr-o editie a celei mai importante competitii intercluburi de pe continent (14 goluri).

Mhitarian a fost blocat in extremis de Pepe (59), in pozitie de finalizare, pentru ca Weidenfeller (61) sa apere sutul lui Karim Benzema. Borussia a avut sansa golului in min. 68, dar Reus, in doua randuri, si Nuri Sahin au fost blocati in careul lui Real.

Ultima ocazie clara de gol a fost irosita de Bale (84), care tras peste poarta la finalul unei actiuni in viteza.
Mansa secunda se va juca pe 8 aprilie, la Dortmund, dar Real are prima sansa la calificare.