Liga Campionilor: Egal in primele meciuri din sferturile de finala

Manchester United si Bayern Munchen au terminat la egalitate, 1-1 (0-0), marti seara, pe stadionul ”Old Trafford”, in prima mansa a sferturilor de finala ale Ligii Campionilor la fotbal, scrie Agerpres.

Prima repriza a fost una echilibrata, in care niciuna dintre formatii nu a reusit sa isi creeze ocazii mari de gol.

MU a deschis scorul dupa pauza, prin sarbul Vidic (58), cu o lovitura de cap, in urma unui corner executat de Rooney. Campioana Europei a replicat imediat, Guardiola l-a introdus pe atacantul croat Mandzukic, care a recentrat cu capul in centrul careului, iar Schweinsteiger a trimis sub transversala (67).

Mansa secunda se va desfasura pe ”Fussball Arena”, in data de 9 aprilie.

Echipele spaniole FC Barcelona si Atletico Madrid au terminat nedecis, 1-1 (0-0), marti seara, pe Nou Camp, in prima mansa a sferturilor de finala ale Ligii Campionilor la fotbal.

Madrilenii au inceput mai bine si au avut o buna ocazie de a deschide scorul in min. 5, cand David Villa, fostul jucator al catalanilor, nu a nimerit tinta din intoarcere. Barca a preluat controlul jocului cu trecerea timpului si prima sansa de gol a fost semnata de Iniesta (26), dar acesta a fost blocat in extremis de Godin. In finalul primei reprize, fiecare formatie a trecut pe langa deschiderea scorului, mai intai gazdele, prin brazilianul Neymar (45), insa sutul sau a trecut peste transversala, iar apoi oaspetii, prin acelasi Villa (45+1), insa Pinto a reusit sa respinga mingea trimisa la coltul lung de fostul sau coechipier.

In partea secunda, Atletico a reusit sa deschida scorul la o faza care nu anunta mare lucru, prin Diego, cu un sut la vinclu, din unghi, care l-a surprins pe Pinto (56). Barcelona s-a aruncat in atac si a pus o presiune formidabila pe poarta lui Atletico, portarul belgian Courtois intervenind salutar la sutul lui Busquets (63). Goalkeeper-ul nu a mai avut ce face la sutul lui Neymar, cu efect, la coltul lung, dupa o pasa de exceptie a lui Iniesta (71), si scorul a devenit 1-1.

Catalanii au cautat si golul victoriei, dar Courtois a intervenit din nou excelent la sutul lui Iniesta (73) si apoi la lovitura libera executata de Messi (85). Ambele echipe au pierdut in debutul partidei cate un om de baza, echipa ”blaugrana” pe Pique, iar Atletico pe Diego Costa, ambii accidentati. Mansa secunda va avea loc in data de 9 aprilie, pe ”Vicente Calderon”.