Liga Campionilor: Real Madrid si Chelsea s-au calificat in sferturi

Real Madrid s-a calificat in sferturile de finala ale Ligii Campionilor, fara vreo emotie, dupa ce a invins din nou echipa germana Schalke 04, marti seara, cu scorul de 3-1 (1-1), pe ”Santiago Bernabeu”, in mansa secunda a optimilor de finala.

Madrilenii, care aveau asigurata prezenta in faza urmatoare a competitiei dupa senzationalul 6-1 de la Gelsenkirchen, a fortat exact cat a fost nevoie pentru a o obtine un succes, care putea fi asemanator cu cel din tur, daca portarul Faehrmann nu ar fi avut interventii remarcabile si daca jucatorii lui Ancelotti nu ar fi ratat alte situatii clare.

Daca Ronaldo a marcat doua goluri si a trimis de doua ori mingea in bara, galezul Gareth Bale a fost coautor la toate golurile gazdelor. Cristiano Ronaldo a deschis scorul cu un sut din apropiere, dupa pasa lui Bale (28). Pentru lusitan a fost al 12-lea gol marcat in acest sezon de Champions League si al 40-lea pentru Real in toate competitiile.

Morata a ratat in min. 28 la centrarea aceluiasi Bale (intrat in minutul 8, in locul lui Jese — accidentat), dupa care Schalke a reusit egalarea, prin fundasul Tim Hoogland (31), la capatul unui contraatac. Pentru Hoogland a fost prima reusita din ianuarie 2010, cand inscria pentru Mainz in Bundesliga. Echipa germana a oferit o replica buna in prima repriza, iar Huntelaar a fost aproape de gol impotriva fostei sale echipe (40). Faehrmann a facut minuni in trei randuri: 35 — cand l-a blocat pe Morata, 51 — cand a respins peste transversala lovitura de cap a lui Ronaldo, 55 — cand l-a blocat pe Isco.

Real a decis soarta meciului in doar doua minute, dupa contre rapide: Bale a recuperat un balon in propria jumatate si a pornit in atac, mingea a ajuns la Ronaldo, care nu l-a iertat pe Faehrmann (74); apoi, o noua interceptie a lui Bale, dar Ronaldo a tras in bara transversala, mingea a revenit la galez, iar acesta l-a servit excelent pe Morata (75). Ronaldo a fost aproape de hat-trick (83), dar sutul sau a intalnit din nou bara.

Echipa engleza Chelsea s-a calificat in sferturile de finala ale Ligii Campionilor la fotbal, dupa ce a dispus cu scorul de 2-0 (2-0) de Galatasaray Istanbul, marti seara, la Londra, in mansa secunda a optimilor de finala.

Dupa un 1-1 pe malurile Bosforului, londonezii au transat soarta calificarii in prima repriza de pe ”Stamford Bridge”, dupa golurile marcate de camerunezul Samuel Eto’o (4), din pasa lui Oscar, si de Gary Cahill (42), dupa o minge respinsa de portarul Muslera.

Chelsea a controlat total meciul, relevant fiind si faptul ca Galata nu a avut decat un sut pe poarta in acest meci, Drogba, in min. 90+1 (echipa lui Mourinho a avut 13).