Minaur va întâlni Herning Ikast în finala mică a EHF European League

Sâmbătă și duminică (14-15 mai), în Vibocold Arena din Viborg se dispută turneul Final Four al EHF European League, a doua competiție ca valoare din handbalul feminin la nivel de club din Europa. Printre cele patru participante se numără și echipa noastră favorită, CS Minaur Baia Mare, aflată pentru al doilea an consecutiv în această onorantă postură.

În semifinala a doua, Minaur a întâlnit pe Viborg HK, echipa gazdă a turneului. Fetele noastre au început ezitant partidak, permițând gazdelor să se desprindă: 3-0 (3), 9-2 (10). După doar 10 minute de joc, antrenorul Raul Fotonea și-a consumat două dintre cele trei timpuri de odihnă. De aici, băimărencele s-au străduit să revină în joc și au muncit pentru fiecare minge din greu. Am strâns scorul până la 11-7 (18), apoi am ținut diferență la 4-5 goluri, până la 15-10 (24). Au urmat trei goluri consecutive marcate de Minaur și fetele noastre au reintrat în joc : 15-13 (28). Kristina Jorgensen a închis tabela în prima parte la 16-13.

În partea a doua chiar am intrat foarte bine și după cinci minute am venit la un singur gol: 17-16. Apoi, timp de opt minute n-am mai marcat niciun gol și Viborg s-a distanțat din nou: 22-16 (43). Nu cedăm, revenim la 22-19 (46), apoi Laslo ratează din păcate un 7m când aveam și superioritate și danezele gestionează extrem de bine finalul de meci, reușind calificarea în finala mare de mâine.

Minaur a făcut un joc rezonabil, s-a pus osul la treabă, în condițiile în care mai multe jucătoare au avut probleme de ordin medical. Am plecat cu șansa a patra la drum după cum au apreciat specialiștii, poate că vom termina pe 4, însă până atunci mai este un meci duminică, împotriva altor daneze, Herning Ikast, într-un duel pentru locul 3.

Viborg HK – CS Minaur Baia Mare: 28-24 (16-13)
  • Vibocold Arena din Viborg; cca 1.517 spectatori (2.863 capacitatea)
  • Arbitri: Ioanna Christidi – Ioanna Papamattheou (Grecia). Delegați EHF: Anja Freser (Slovenia) și Alan Grima (Malta)
  • Aruncări de la 7m: 0-6 (transformate: 0-4; au ratat: Lavko, Laslo). Minute de eliminare: 6-4
  • Viborg: Anna Ostrup Kristensen (14 intervenții), Emma Friberg – Line Haugsted 7, Kristina Jorgensen 6, Ida Marie Moesgaard Dahl 5, Thilde Haregaard Frandsen 3, Stine Andersen 2, Mathilde Rivas Toft 2, Tonje Enkerud 1,  Laerke Nolsoe Pedersen 1, Mia Hogdahl, Camilla Frangel 1, Laura Holm Andersen, Sara Trier Hald, Ida Snedker Krelskov. Oficialii echipei: Liss Kristensen (team manager), Jakob Vestergaard (antrenor principal), Susanne Munk Wilbek (secund)
  • Minaur: Amra Pandzic (2 intervenții), Cristina Enache (7 intervenții) – Cristina Laslo 7 (3 din 7m), Asuka Fujita 5, Ana Maria Tănasie 4, Jelena Lavko 2 (unul din 7m), Angela Cioca 2, Yaroslava Burlachenko 2, Andreea Țîrle 1, Andreea Popa 1, Alexandra Severin, Karolina Helena de Souza, Anca Polocoșer, Raluca Petruș, Aleksandra Zych. Nu a jucat: Eva Kerekes. Oficialii echipei: Raul Fotonea, Daniel Apostu, Valentina Mitrașcă

Duminică, 15 mai

• Finala mică: Herning Ikast – CS Minaur Baia Mare (ora 16.30) – în direct la Digi 4, Orange 3, Prima Sport. Arbitri: Marina Duplîi – Olena Pobedrina (Ucraina)
  • Finala mare: Viborg – Bietigheim (ora 19.00) – în direct la Digi 2, Orange 3, Prima Sport. Arbitri: Vanja Antic – Jelena Jakovljevic (Serbia)