Premiile celei de-a XXVI-a editie a Festivalului International de Teatru “Atelier” Baia Mare

home camp2
home camp2
home camp2

In perioada 2-9 iunie s-a desfasurat cea de-a XXVI-a editie a Festivalului International de Teatru Atelier Baia Mare.

Vezi mai jos premiile:

PREMIUL ASOCIATIEI ”ATELIER `92”

Premiul a fost castigat de Ahlam El Morsli si Wajdi Gagui pentru coregrafia spectacolului Burqa si Basma al companiei COL`JAM din Casablanca, si consta in lucrarea “Pastreaza-ti privirea la stele si picioarele pe pamant” a artistei Codruta Podina

PREMIUL PENTRU MUZICA DE SCENA (acordat de Fundatia ACCUMM din Bucuresti)

Premiul a fost castigat de Mihai Dobre pentru muzica spectacolului Reteta Perfectiunii… de la Teatrul de Nord din Satu Mare si consta intr-o caseta muzicala.

Juriul Festivalului International de Teatru „ATELIER”, Baia Mare, editia a XXVI-a, alcatuit din: Doru Mares – Presedinte, Monica Andronescu, Nicolae Weisz a acordat urmatoarele premii:

PREMIUL PENTRU COREGRAFIE

Nominalizari:
1. Andrea Gavriliu pentru coregrafia spectacolului Reteta perfectiunii… de la Teatrul de Nord din Satu Mare
2. George Pop pentru coregrafia spectacolelor Rinocerii si Suicidal de la Teatrul Municipal Baia Mare
3. Zoltan Balazs pentru coregrafia spectacolului August al Teatrului Maladype din Budapesta

Premiul a fost castigat de Andrea Gavriliu pentru coregrafia spectacolului Reteta perfectiunii… de la Teatrul de Nord din Satu Mare si consta in lucrarea ”After Storm … good days are coming” a artistului Paul Covaci

PREMIUL ”GHEORGHE DINU” PENTRU SCENOGRAFIE

Nominalizari:
1. Mihai Valu pentru scenografia spectacolelor Mr Schrodinger si Rinocerii Teatrul Municipal Baia Mare
2. Alain Lagarde pentru scenografia spectacolului Spuma zilelor, La Cie UNDERGROUND SUGAR, Franta
3. Titus Ivan pentru scenografia spectacolului Menajeria de sticla al Teatrului De Stat Constanta

Premiul a fost castigat de Titus Ivan pentru scenografia spectacolului Menajeria de sticla al Teatrului De Stat Constanta si consta in lucrarea ”Imaginea poeziei” a artistului Gheorghe Dinu

PREMIUL PENTRU CEA MAI BUNA ACTRITA

Nominalizari:
1. Denisa Blag pentru rolulurile Corporatist D din spectacolul Mr Schrodinger si Daisy din spectacolul Rinocerii, ambele de la Teatrul Municipal Baia Mare
2. Florentina Nastase pentru rolul Natalia Stepanovna din spectacolul Cerere in casatorie, al Asociatiei CULTURA-N SURA
3. Alexandra Vanci pentru rolurile Corporatist A din spectacolul Mr Schrodinger si Sinucigasul3, Gospodina Aena, Vecina 2, Dolores din spectacolul Suicidal, ambele de la Teatrul Municipal Baia Mare

Premiul a fost castigat de Alexandra Vanci pentru rolurile Corporatist A din spectacolul Mr Schrodinger si Sinucigasul3, Gospodina Aena, Vecina 2, Dolores din spectacolul Suicidal si consta in lucrarea “Meta cautari” a artistei Anamaria Nagy.

PREMIUL PENTRU CEL MAI BUN ACTOR

Nominalizari:
1. Eduard Bindiu pentru rolulurile Corporatist C din spectacolul Mr. Schrodinger si Dudard / Logicianul din spectacolul Rinocerii, ambele de la Teatrul Municipal Baia Mare
2. Axel Beaumont pentru rolul Colin din spectacolul Spuma Zilelor al CIE UNDERGROUND SUGAR
3. George Constantinescu pentru rolul Ivan Vasilievici Lomov din spectacolul Cerere in casatorie, al Asociatiei CULTURA-N SURA

Premiul a fost castigat de EDUARD BINDIU pentru rolulurile Corporatist C din spectacolul Mr. Schrodinger si Dudard / Logicianul din spectacolul Rinocerii, ambele ale Teatrului Municipal Baia Mare si consta in lucrarea ”Pradox” a artistei Annamaria Nagy

PREMIUL SPECIAL AL JURIULUI

Se acorda actorului IOAN COSTIN pentru capacitatea de a conferi consistenta si coerenta rolurilor de mica intindere in registere teatrale de mare diversitate

Premiul a fost oferit de ASOCIATIA NOD si consta intr-o lucrare a artistului spaniel XOHAN VIQUIERA PEREZ. Lucrarea a fost realizata anul trecut in Romania, in cadrul simpozionului international de ceramic, MICAS, si face parte din seria dedicata Eugeniei POP, ceramista foarte apreciata din Cluj Napoca, care a murit in urma cu cativa ani.

PREMIUL SPECIAL AL JURIULUI

Se acorda spectacolului SPUMA ZILELOR pentru utilizarea mijloacelor novatoare, generatoare de emotii in spectacolul teatral.

Premiul a fost oferit de ASOCIATIA NOD si consta intr-o lucrare a artistului spaniel XOHAN VIQUIERA PEREZ. Lucrarea a fost realizata anul trecut in Romania, in cadrul simpozionului international de ceramic, MICAS, si face parte din seria dedicata Eugeniei POP, ceramista foarte apreciata din Cluj Napoca, care a murit in urma cu cativa ani.

PREMIUL PENTRU REGIE

Nominalizari:
1. Iulian Bulancea pentru regia spectacolului RINOCERII (Teatrul Municipal Baia Mare)
2. Julie Desmet Weaver pentru regia spectacolului SPUMA ZILELOR
3. Andrei Dinu pentru regia spectacolului MR. SCHRODINGER

Premiul a fost castigat de ANDREI DINU pentru regia spectacolului MR. SCHRODINGER si consta in lucrarea ”Fereastra in timp” a artistei Anca Delia Oros.

MARELE PREMIU PENTRU CEL MAI BUN SPECTACOL

Nominalizari:
1. MR SCHRODINGER, regia: Andrei Dinu, Teatrul Municipal Baia Mare
2. RETETA PERFECTIUNII… regia Andrea Gavriliu, Teatrul de Nord Satu Mare
3. RINOCERII, regia Iulian Bulancea, Teatrul Municipal Baia Mare

Premiul a fost castigat de RETETA PERFECTIUNII… (regia Andrea Gavriliu, Teatrul de Nord Satu Mare) si a fost oferit de Galeria Mica, constand in tabloul ”Sa cante muzica” a artistei Camelia Ofelia Moisima.

ZiarMM

Print Friendly, PDF & Email
home camp 1
home camp 1
home camp 1

Related posts

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *