Real Madrid, aproape de semifinalele Ligii Campionilor, cu o victorie la Torino (3-0)

Reclame home general

Real Madrid, castigatoarea ultimelor doua editii ale Ligii Campionilor la fotbal, a facut un pas mare spre semifinalele competitiei, marti seara, dupa ce a invins-o pe Juventus Torino cu scorul de 3-0 (1-0), chiar pe terenul acesteia, in prima mansa a sferturilor de finala, informeaza AGERPRES.

Madrilenii s-au impus prin ”dubla” senzationalului Cristiano Ronaldo (3, 64) si prin reusita lui Marcelo (73). Vedeta portugheza a deschis rapid scorul, in min. 3, cu o reluare din careu, la centrarea lui Isco. Ronaldo a transat soarta partidei in min. 64, cand a inscris spectaculos din foarfeca, la centrarea lui Dani Carvajal. Brazilianul a semnat al treilea gol al oaspetilor (73), dupa o combinatie cu Ronaldo.

Pentru ca dezastrul de pe ”Juventus Stadium” sa fie complet, ”Batrana Doamna” a incheiat partida in zece oameni, argentinianul Paulo Dybala primind al doilea cartonas galben in min. 66.

Ronaldo este primul jucator care a marcat in zece meciuri consecutive in Champions League. Lusitanul a ajuns la 22 de goluri marcate in sferturile de finala ale competitiei si are nu mai putin de 9 goluri marcate in poarta lui Juventus in sase meciuri.

Real Madrid a avut si doua bare, prin Toni Kroos (36) si Mateo Kovacic (87).

Higuain, fost jucator la Real, a ratat cele mai mari ocazii ale torinezilor, una pe repriza, portarul costarican Keylor Navas opunandu-se de fiecare data. Columbianul Cuadrado a irosit si el o buna oportunitate in finalul jocului.

Echipa antrenata de Zinedine Zidane a reusit o reeditare a finalei de anul trecut, de la Cardiff, cand Real a invins-o pe Juve cu 4-1.

Juventus nu mai pierduse acasa in cupele europene de cinci ani.

Mansa secunda va avea loc pe 11 aprilie, la Madrid.

Pe Juventus Stadium, in fata a 40.849 spectatori, au evoluat echipele:
Juventus: Buffon (capitan) – De Sciglio, Barzagli, Chiellini, K. Asamoah (Mandzukic, 69) – S. Khedira (Cuadrado, 75), Bentancur – Douglas Costa (Matuidi, 69), Dybala, Alex Sandro – Higuain. Antrenor: Massimiliano Allegri.
Real Madrid: K. Navas – Dani Carvajal, Varane, Sergio Ramos (capitan), Marcelo – Modric (Kovacic, 82), Kroos, Casemiro – Isco (Asensio, 75), Benzema (Lucas Vazquez, 59), Cristiano Ronaldo.Antrenor: Zinédine Zidane.

Arbitru: Cuneyt Cakir (Turcia).