România a fost învinsă de Austria și pierde contactul cu liderii grupei sale

Echipa națională a României  avut atitudinea bună, curaj și și-a creat ocazii, dar n-a scos nimic din meciul de acasă cu Austria. Într-un fel, echipa națională a oferit ceea ce era de așteptat.

Acest 0-1 duce bilanțul unei săptămâni groaznice la trei înfrângeri consecutive, cu un singur gol marcat și șapte primite. Austria a dominat flancurile, de unde și-a creat câteva mari ocazii, pe lângă golul victoriei. Totuși, României nu i-au mai lipsit energia și îndrăzneala precum în meciurile precedente.

Am dominat primele 10 minute, am construit faze frumoase, dar Austria a trimis primul avertisment în minutul 12. La vestiare s-a intrat cu un 0-0 încurajator. A doua repriză a început mai tare, cu un gol anulat României pentru un mic offside la Maxim. Austria a reușit să lovească pe un atac rapid aproape de final prin Schopf.

România stă pe locul 3 în Grupa 1 din seria a doua a Ligii Națiunilor, cu 4 puncte din patru meciuri. Mai avem de jucat cu Norvegia (15 noiembrie) și în Irlanda de Nord (18 noiembrie).

România: 12. Tătărușanu – 5. Bălașa, 15. Burcă, 3. Toșca, 11. Bancu – 10. Maxim, 18. Marin, 23. Stanciu – 17. Deac, 7. Alibec, 20. Mitriță. Selecționer: Mirel Rădoi
Rezerve: 1. Niță, 16. Lazar – 2. Crețu, 6. Manea, 8. Cicâldău, 9. Pușcaș, 13. Keșeru, 14. Hagi, 19. Iancu, 22. Camora.

Austria: 12. Pervan – 21. Lainer, 3. Dragovic, 4. Hinteregger, 8. Alaba – 18. Schopf, 6. Ilsanker, 14. Bumgartlinger-cpt., 19. Baumgartner – 11. Gregoritsch, 23. X. Schlager. Selecționer: Franco Foda
Rezerve: 1. Lindner, 13. Siebenhandl – 2. Schaub, 5. Posch, 7. Grbic, 9. Kalajdzic, 10. Grillitsch, 15. Ranftl, 16. Trimmel, 17. Holzhauser, 20. Onisiwo, 22. Monschein.