Rugby: C.S.M. Stiinta Baia Mare – C.S. Dinamo Bucuresti 22-16

home camp 0
home camp 0
home camp 0
home camp 0

Intuitia confirmata la final de partida si de tehnicianul oaspetilor Cristian Hildan, cum ca „buldogii” vor incerca pe terenul vicecampioanei sa obtina punct sau puncte avea sa fie una cat se poate de argumentata, in conditiile inca din start, dinamovistii au reusit sa dea o replica darza adversarului, sa joace in multe momente de la egal un joc tinut cat mai departe de propriile buturi.

Daca pana la jumatatea primei reprize, jocul s-a desfasurat in marea sa parte intre cele doua linii de 22, odata cu primul eseu semnat de capitanul Razvan Ailenei, lucrurile pareau sa intre pe un fagas normal. Mai mult primul mitan se incheie cu o diferenta de 12 puncte, gratie unui al doilea eseu reusit de puternicul centru tongan Sione Fakaosilea, plus o transformare izbutita de uvertura de origine fijiana, Taniela Mavunawasawasa, si o penalitate semnata de internationalul roman Alexandru Bucur.

In ciuda aceluiasi joc apatic, fara determinare practicat si in startul actului secund, zimbri beneficiaza de un avantaj numeric in teren, dupa eliminarile centrului George Iacob (minutul 55) respectiv Andrei Badea (minutul 58). In atare conditii baietii nostri maresc ecartul la 19 puncte, Razvan Ailenei si Taniela Maravunawasawasa recidivand minutele 59 si 60. In formula completa dinamovistii reusesc sa estompeze elanul ofensiv al adversarului, reusind sa reduca din handicap, prin uvertura tongana Liueli Simote, minutul 63, lovitura de pedeapsa plus o transformare in speta eseu marcat de aripa Fili Lomani (minutul 72).

In minutul doi de prelungire „buldogii”, beneficiaza de o lovitura de penalitate din unghi de la circa 26 de metri lateral dreapta, Simote, solicita cu disperare sa trimita la bete, lucru care se si intampla. Tonganul executa cu pricizie inghetnd tabela de marcaj la 22-16. Cu aceasta executie, dinamovistii reusesc sa obtina maximum din acest joc si anume punctul bonus defensiv, in timp ce zimbri reusesc o victorie doar de patru puncte.

C.S.M.Stiinta Baia Mare – C.S.Dinamo Bucuresti 22-16 (15-3)