Rugby: C.S.M. Stiinta Baia Mare – C.S.M. Bucuresti 25-14

Moralul exccelent al formatiei bucurestene, dupa surprinzatoarea victorie din runda precedenta cu campioana ultimelor doua editii Timisoara Saracens 28-16, putea fi unul dintre argumentele unui joc extrem de echilibrat. Desi nu s-a pus nici un moment problema formatiei ce va iesi invingatoare, zimbri fiind neinvinsi cel putin in ultimii 10 ani, in unele momente replica formatiei bucurestene a indicat clar diferenta net superioara a C.S.M..-ului din acest an fata de sezoanele anterioare, diferenta datorata mai ales noului cuplu de tehnicieni Eugen Apjok – Lasha Tavarkiladze.

Cu exeptia primelor cinci minute cand scorul era inca nemodificat, 0-0 respctiv intre minutele 19-23 cand tabela indica 3-3, niciodata tigrii nu au reusit sa echilibreze balanta desi au fost cei care au irosit prima ocazie de a deschide scorul. Evolutia excelenta a celor doua pachete de inaintare a facut ca pana la pauza toate punctele sa fie marcate din lovituri de penalitate, zimbri conducand la finalul primului mitan cu scorul de 12-9. Fundasul de origine fijiana Taniela Maravunawasawasa a finalizat toate cele patru lovituri de pedeapsa, in timp ce mijlocasul la gramada, Valentin Calafeteanu sa fructifice doar 3 din cele 5 avute.

In actul secund vicecampioana Romaniei reuseste sa se mentina motivata, fijianul Taniela, cel care avea sa fie declarat la final “omul meciului” reusind sa recidiveze cu o lovitura de picior cazuta respectiv cu o a patra lovitura de penalitate. Ecartul gazdelor avea sa se mareasca cu 14 puncte, gratie eseului izbutit in premiera de ultimul transfer al acestei veri, fijianul de 28 de ani Jone Marawa Nasalo, eseu transformat de centrul Alexandru Bucur. In minutele de prelungire, bucurestenii reduc din handicap ca urmare a unui eseu semnat de aripa britanica Jack Cobden. In final scorul avea sa indice 25-14, fiind una dintre victoriile fara punct bonus ofensiv obtinuta in ultimul timp de formatia baimareana. Pentru zimbri urmeaza o etapa de foc pe terenul rivalei C.SA.Steaua Bucuresti (liderul la zi), urmat pe data de 30 septembrie de un joc acasa cu Politehnica Iasi, ocazie cu care clubul va organiza o serie de momente prilejuite de implinirea a 40 de ani de existenta.

C.S.M.Stiinta Baia Mare – C.S.M.Bucuresti 25-14 (12-9)

SuperLiga de rugby Etapa 4

Sambata 16 septembrie 2017 ora 11.00

Televizat Rugby Tv

Arena Zimbrilor Baia Mare

Arbitrii: Vlad Iordachescu (Bucuresti), Madalin Girbau (Bucuresti), Virgil Ionita (),

Observator: Bogdan Budisteanu (Iasi)

Arbitrul nr 4: Teodor Buzatu (Baia Mare)

Comisar citare: Nicolae Frincu (Baia Mare)

Omul meciului: Taniela Maravunawasawasa (C.S.M.Stiinta Baia Mare)

C.S.M.Stiinta Baia Mare: 15.Ionut Botezatu, 14.Sikuea Taliauli, 13.Alexandru Bucur, 12.Michael Doneghan, 11.Jone Nasalo,10.Taniela Maravunawasawasa, 9.Bidzina Shamkaradze-cpt, 1.Constantin Pristavita, 2.Ovidiu Cojocaru, 3.Paul Rusu, 4.Marius Danila, 5.Dumani Mtya, 6.Johannes Van Heerden, 7.Sean Morrell, 8.Ravan Ailenei

Rezerve: 16.Florin Bardasu, 17.Mihai Dico, 18.Domitian Muresan, 19.Cristian Chirica, 20.Alexandru Tigla, 21.George Oprea, 22.Florian Rosu, 24.Sione Falaosilea

Antrenori: George Sava, Vasile Lucaci

C.S.M.Bucuresti: 15.Hinckley Vaovasa, 14.Jack Cobden, 13.Moa Mua Maliepo, 12.Moa Mua Maliepo, 11.Marian Ispir, 10.Darren Baron, 9.Valentin Calafeteanu, 1.Alexandru Savin, 2.Makefu Tongia, 3.Omar Baliashvili, 4.Riley Winter, 5.Lasha Azaladze, 6.Daniel Carpo, 7.Adrian Ion-cpt, 8.Stelian Burcea

Rezerve: 16.Alexandru Oancea, 17.Paul Petucher, 18.Marius Pocris, 19.Alexandru Mitu, 20.Mario Arvinte, 21.Nigel Genia, 22.Catalin Prunaru, 23.Ionut Niacsu

Antrenori: Eugen Apjok, Lasha Tavarkiladze

Evolutia scorului:

Min 3 Valentin Calafeteanu – lovitura de pedeapsa ratata

Min 5 Taniela Maravunawasawasa – lovitura de pedeapsa de la circa 40 de metri din zona centrala (3-0)

Min 13 Valentin Calafeteanu – lovitura de pedeapsa din doar 10 metri pe axul central (3-3)

Min 19 Taniela Maravunawasawasa lovitura de pedeapsa de la 23 de metri lateral stanga (6-3)

Min 23 Taniela Maravunawasawasa – lovitura de pedeapsa de la 40 de metri de pe centru (9-3)

Min 28 Valentin Calafeteanu – lovitura de pedeapsa de la limita lui 22 de metri din zona centrala (9-6)

Min 32 Taniela Maravunawasawasa – lovitura de pedeapsa din 26 de metri lateral stanga (12-6)

Min 38 Constantin Pristavita – vede cartonasul galben

Min 38 Omar Baliashvili – primeste cartonasul de culoare galbena

Min 40 Valentin Calafeteanu – lovitura de pedeapsa de la circa 19 metri lateral dreapta (12-9)

Min 40+5 Valentin Calafeteanu – lovitura de pedeapsa ratata

Min 41 Taniela Maravunawasawasa – lovitura de picior cazuta din zona centrala de la 22 de metri (15-9)