septembrie 28, 2021

Rugby: C.S.M.Stiinta Baia Mare incheie turul de campionat in fotoliul de lider

Cu doar doua victorii reusite in acest tur de campionat ambele in fata ultimelor doua clasate, 36-26 in deplasare cu A.C.S.Tomitanii Constanta respectiv 31-15 acasa cu S.C.M.Gloria Buzau, „buldogii” nu puteau emite prea multe pretentii in duelul cu campioana si actualul lider al SuperLigii de Rugby, C.S.M.Stiinta Baia Mare. Forta pachetului de inaintare, relatiile de joc extrem de bine conturate dar si valoarea individuala a jucatorilor au fost poate factorii care au stat la baza unei victorii a zimbrilor la o diferenta de 27 de puncte, dupa ce la finalul primului mitan avantajul gazdelor era de 15 puncte scor (25-10).

Pentru a nu avea emotii, zimbrii forteaza inca din startul partidei desprinderea pe tabela de marcaj, scorul consemnat la pauza asigurandu-le cu cele patru eseuri reusite implicit o victorie cu punct bonus ofensiv. La fel ca si in etapa precedenta numarul eseurilor reusite de gazde creste si dupa pauza, ajungandu-se in final la un total de sapte eseuri reusite in ordine de; aripa tongana Sikuea Taliauli (minutul 4), talonerul Ovidiu Cojocaru (minutul 13), de centrul gruzin Jgerenaia Khvicha (minutul 20), de cei doi flankeri Feofaaki Holoia (minutul 30) si Cristi Chirica autor al unei duble (minutele 53 si 62) respectiv aripa de doar 19 ani Paul Popoaia (minutul 80). Trei dintre aceste eseuri aveau sa fie transformate de cele doua uverturi Dorin Gigi Manole (minutul 14) in speta David Feliuai (minutele 54 si 80). Dorin Gigi Manole avea sa isi treaca in cont si o lovitura de penalitate, devenind astfel cel mai prolific marcator al echipei cu un total de 57 de puncte inscrise in actuala stagiune.

Runda viitoare campioana Romaniei va evolua la Malul Marii pe terenul ultimei clasate A.C.S.Tomitanii Constanta (o echipa ce inca nu a cunoscut victoria in actuala editie de campionat) in timp ce dinamovistii vor sta in prima etapa din returul SuperLigii de Rugby editia 2019-2020.

C.S.M.Stiinta Baia Mare – C.S.Dinamo Bucuresti 44-17 (25-10)

SuperLiga de Rugby Etapa 7

Sambata 12 octombrie 2019 ora 11.00

Arbitrii: Razvan Stefan (Bucuresti), Teodor Buzatu Baia Mare), Cristian Stoica (Baia Mare)

Arbitrul nr 4: Constantin Ene (Baia Mare)

Omul meciului: Cristi Chirica (C.S.M.Stiinta Baia Mare)

C.S.M.Stiinta Baia Mare: 15.Ionut Botezatu, 14.Taliauli Sikuea, 13.Jgerenaia Khvicha, 25.Jason Fareti Tomane, 11.Adrian Marian Apostol, 10.Dorin Gigi Manole, 9.Alexandru Tigla, 1.Constantin Pristavita, 27.Ovidiu Cojocaru, 16.Revazi Dugladze, 4.Florian Rosu, 5.Marius Danila-cpt, 6.Feofaaki Holoia, 7.Jacob Nicollas Oliver Immelman, 8.Cristi Marian Chirica

Rezerve: 3.Alexandru Oancea, 17.Iulian Hartig, 18.Laurentiu Nica, 19.Dumani Siphosethu Mtya, 28.Alexandru Alexe, 21.Mihai Lamboiu, 22.David Falesa Feliuai, 29.Paul Popoaia

Antrenori: Eugen Apjok, Paul Rusu

C.S.Dinamo Bucuresti: 15.Antonio Danut Savu, 14.Daniel Hreceniuc, 13.Alefosio Likilio Vahe, 12.George Adrian Iacob, 11.Dan Constantin Carlescu, 10.Bakhva Kobakhidze, 9.Valentin Ivan-cpt, 1.Giorgi Tsutsikiridze, 26.Daniel Bumbac, 3.Florin Matusa, 4.Dragos Doru, 36.Daniel Carpo, 34.Nikholas Moa, 30.Razvan Marian Barbalau, 6.Andi Radu

Rezerve: 16.Merab Matkava, 17.George Tudor, 18.Constantin Stefanescu, 20.Cristian Onofrei, 21.Marian Ispir, 22.Silviu Budileanu, 23.Adrian Barbuliceanu

Antrenori: Cosmin Ratiu, Cristian Hildan

Evolutia scorului:

Min 4 Sikuea Taliauli – eseu reusit in flancul stang (5-0)

Min 5 Dorin Gigi Manole – transformare eseu ratata

Min 8 Dorin Gigi Manole – lovitura de pedeapsa din zona centrala de la circa 30 de metri (8-0)

Min 11 Bakhva Kobakhidze – lovitura de pedeapsa de la 26 de metri lateral dreapta (8-3)

Min 13 Ovidiu Cojocaru – eseu usor lateral stanga (13-3)

Min 14 Dorin Gigi Manole – transformare eseu (15-3)

Min 20 Jgerenaia Khvicha – eseu izbutit in flancul drept (20-3)