septembrie 16, 2021

Rugby: Campioana Romaniei s-a calificat si in semifinalele Cupei

Astazi (miercuri), CSM Stiinta Baia Mare a reusit sa obtina victoria cu 29-7 (21-0) in partida disputata in deplasare cu “U” Cluj Napoca, din sferturile de finala ale Cupei României la rugby. In editiile precedente, 2012 si 2013, CSM Stiinta si “U” Cluj s-au intalnit in semifinale, in urma cu doi ani zimbrii maramureseni fructificand avantajul terenului propriu pentru o victorie cu 43-17, in timp ce anul trecut, la Gura Humorului, tot baimarenii sa se impuna cu 17-10

Baimarenii au stiut sa-si faca meciul usor, inscriind in prima repriza trei eseuri, prin Phillips, Fakaosilea si Brooks, toate fiind transformate de Luke Samoa. Dupa reluare, gazdele au punctat printr-un eseu transformat, iar pe final Pristavita a marcat marcat un eseu si Luka Samoa a transformat o penalitate, astfel ca scorul final a fost 29-7.
Tragerea la sorti a meciurilor din semifinale va avea loc joi, la sediul FRR, meciurile din penultimul act vor avea loc pe 2 noiembrie. Finala este programata la Cluj, pe 29 noiembrie.

Baia Mare: Mihai Dico, Alexandru Oancea, Paul Rusu – Ionut Hristache, Johannes van Heerden – Cristian Stoica, Kuselo Moyake, Razvan Ailenei – Bidzina Samkaradze, Daniel Brooks – Alexandru Bucur, Sione Fakaosilea, Giorgio Phillips, Michael Spring – Luke Samoa
Rezerve: Florin Gorun, Constantin Pristavita, Marius Pocria, Paul Ailenei, Samisoni Taufa, Cristian Dinia Vârtic, Ioan Pop, Marius Danila.