Rugby: Campionii nu mai stiu sa castige: 14-33 la Timisoara

rugby csmCSM Stiinta Baia Mare este campioana en-titre a Romaniei, este echipa care si-a adus mai multi jucatori straini si romani, considerand ca este mult mai puternica decat anul trecut, a jucat si a fost eliminata din Challenge Cup, are si trei infrangeri din patru meciuri, plus ca i-a fost alocata si cea mai mare suma de bani de la Consiliul Local.

Baimarenii au jucat sambata la Timisoara, in fata liderei la zi a clasamentului si a facut un meci destul de slab, pierzand la 19 puncte diferenta. Dupa o perioada mai calma si mai echilibrata, in care Calafeteanu si Luke Samoa au marcat cate o lovitura de pedeapsa, a venit primul eseu al meciului, reusit de Sefanaia, dupa o gafa a lui Samkaradze (min. 12). Calafeteanu a reusit transformarea: 10-3. Luke Samoa reduce din diferenta dintr-o lovitura de pedeapsa: 10-6 (18). Timisoara inscrie un al doilea eseu, plecand tot de la Samkaradze, care a comentat la o decizie a arbitrului francez. S-a sutat in margine si mai apoi Umaga a marcat al doilea eseu al gazdelor, transformat de Calafeteanu: 17-6 (min. 26). Calafeteanu inchide tabela in prima repriza cu o lovitura de pedeapsa: 20-6 (30).

Partea a doua este foarte echilibrata, iar punctele vin destul de tarziu. Baia Mare inscrie un eseu prin Dinis, iar Luke Samoa rateaza transformarea: 20-11 (min. 67). Patru minute mai tarziu, Samoa inscrie dintr-o penalitate: 20-14. Fakaoisilea vede “galben” pentru un placaj inalt, apoi gazdele mai inscriu un eseu prin Tangimana Fonovai, iar Calafeteanu transforma, acelasi jucator reusit si un drop pe final de meci: 33-14.

Timisoara Saracens RCM-UVT – CSM Stiinta Baia Mare: 33-14 (20-6)
Arbitri: Thomas Charabas – Paul Henri Coubier, Luc Ramos (toti din Franta).
Timisoara: Tarus, Capatina, Romumu – Popirlan, Drenceanu – Ianus, V. Rus, Burcea – Calafeteanu, Rose – Fonovai Tangimana, Kinikinilau, Sefanaia, Shennan – Conache.
Rezerve: Sabau, Militaru, Maris, Muresan, O’Donnell, Jack Umaga, Zaharia, Moala
CSM Stiinta: Pristavita, Bardasu, Rusu – van Heerden, Danila – Stoica, Morrell, Ene – Samkaradze, Wiringi – Sefton, Dinis Vârtic, Fakaosilea, Apostol – Luke Samoa
Rezerve: Gorun, Suciu, Pocris, R. Ailenei, Genia, Botezatu, Hristache, Sioeli Nau.