Rugby: CSM Știința Baia Mare învinge pe Sport Club Municipal Timișoara

Ajunși în fața celui de-al 82-lea episod al întâlnirilor directe, C.S.M.Știința Baia Mare se vedea nevoită să își căștige meciul de pe teren propriu, în ciuda ultimelor două întâlniri directe pierdute, cea de pe data de 2 aprilie 2022, din cadrul Finalei Cupei României scor 15-22 respectiv meciul din sezonul regulat adjudecat de bănățeni la Baia Mare cu scorul de 31-13.

Motivați de miza meciului și rivalitatea adversarului, elevii lui Eugen Apjok – Paul Rusu se instalează încă din start la cârma jocului, reușind să conducă la jumătatea primei reprize cu scorul de 8-0. Contrar cursului jocului la prima incursiune a bănățenilor în 22-ul băimărean asistăm la primul eseu izbutit de oaspeți, scor 8-5. Până spre finalul primului mitan timișorenii speculează la maxim momentele de neatenție din avanposturile campioanei României, mărind ecartul la nouă puncte. Scorul primei reprize avea să fie consfințit de talonerul de origine gruzină Levan Papidze autor al unui eseu. Scor la pauză 13-17.

Beneficiind de avantajul superiorității numerice, zimbri reușeșc la reluare să revină pe tabela de marcaj, izbutind în minutul 56 chiar să se distanțeze la șase puncte, scor 26-20. Stephen Shennan și internaționalul de 36 de ani Florin Vlaicu reaprind speranțele formației bănățene care preia din nou conducerea 26-27. Eliminarea din minutul 70 a fundașului de origine fijiană Iliesa Tiqe avea să se dovedească hotărâtoare în economia partidei, gruzinul Mate Dardzulideze (minutul 71) respectiv sud-africanul Kefentse Mahlo (minutul 80) fiind autorii eseurilor ce au asigurat băimărenilor victoria cu punct bonus ofensiv, scor 38-27. În ciuda mizei majore a jocului, Eugen Apjok nu a ezitat să îi arunce în luptă pe cei doi debutanți, pilierul de 27 de ani Iulian Ailincăi în speță fundașul de origine neo-zeelandeză Murray Mc Gregor (ambii intrați în actul secund). Etapa viitoare la Baia Mare va poposi Clubul Sportiv Steaua perdanta din derby-ul cu C.S.Dinamo București.

C.S.M.Știința Baia Mare – Sport Club Municipal Timișoara 38-27 (13-17)

Liga Națională de Rugby Etapa 3 play-off

Arena Zimbrilor Baia Mare

Sâmbătă 27 august 2022 ora 11.00

Televizat Rugby Tv

Arbitrii: Radu Petrescu (București), Nicolae Frățilă (Focșani), Andrei Gheorghe (Galați)

Arbitrul nr 4: Teodor Buzatu (Baia Mare)

Observator: Nicolae Frîncu (Baia Mare)

Marcatori: Beka Bitsadze (1 eseu), Levan Papidze (1 eseu), Mahlo Kefentse (2 eseuri), Mate Dardzulidze (1 eseu), Paul Popoaia (1 transformare, 3 lovituri de pedeapsă), Miles Grant (1 transformare) / Manumua Tevita (1 eseu), Kemal Altinok (1 eseu), Stephen Shennan (1 eseu), 1 eseu de penalizare, Florin Vlaicu (1 transformare), Gabriel Rupanu (1 lovitură de pedeapsă)

Cartonașe galbene: Vlad Neculau (40), Iliesa Tiqe (70)

Omul meciului: Jason Tomane (C.S.M.Știința Baia Mare)

C.S.M.Știința Baia Mare: 15.Paul Popoaia, 27.Sikuea Taliauli, 28.Jason Tomane, 25.Sione Fakaosilea, 11.Kefentse Mahlo, 10.Miles Grant, 9.Alexandru Țiglă, 1. James Scott, 2.Levan Papidze, 3.Revazi Dugladze, 4.Marius Dănilă, 5.Mate Dardzulidze, 6.Florian Roșu, 7.Nicolaas Jacob Immelman-cpt, 26.Beka Bitsadze

Rezerve: 16.Timothy Lilomaiava, 17.Mihai Dico, 18.Iulian Ailincăi, 19.Alexandru Alexe, 20.Vlăduț Bocăneț, 21.Mihai Lămboiu, 22.Nikau Murray Mc Gregor, 29.Ștefan Iancu

Antrenori: Eugen Apjok, Paul Rusu

Sport Club Municipal Timișoara: 15.Iliesa Tiqe, 14.Conrado Ștețco, 13.Tevita Manumua, 12.Khvicha Jgerenaia, 11.Stephen Shennan, 10.Gabriel Dănuț Jipa, 9.Gabriel Rupanu, 1.Mihai Lazăr, 2.Marian Eugen Căpățînă, 3.Diego Mosese Ducivaki, 4.Lucian Mureșan, 16.Dorin Lazăr, 6.Kemal Altinok, 7.Vlad Neculau, 8.Robert Murariu

Rezerve: 28.Sebastian Vasilovici, 17.Ciprian Chiriac, 27.Laurențiu Nica, 19.David Trăușan, 20.Sebastian Sîrbu, 30.Alin Conache, 22.Florin Vlaicu, 25.Alexandru Bucur

Antrenor: Valentin Calafeteanu